• rozwiń
  • WIG20 2237.94 -0.48%
  • WIG30 2536.52 -0.49%
  • WIG 58983.84 -0.27%
  • sWIG80 11584.38 -0.05%
  • mWIG40 3774.31 -0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:59

Dostosuj

Droga żywność jeszcze kilka lat

Droga żywność jeszcze kilka lat
Foto: TVN24.pl Foto: Pesymistyczna prognoza Banku Światowego

Bank Światowy prognozuje, że ceny podstawowych produktów żywnościowych, takich jak ryż, pozostaną wysokie jeszcze przez kilka lat. - Szybkość, z jaką rosną ceny żywności, jest wstrząsająca - stwierdził dyrektor zarządząjący Banku Juan Jose Daboub.

Daboub stwierdził we wtorek, że ostatnie podwyżki na rynku żywności nie są zjawiskiem krótkoterminowym i tymczasowym. - To nie jest sprawa na kilka tygodni czy miesięcy. To mogą być dwa, trzy lata - podkreślił.

Wyraził jednocześnie opinię, że światowe rynki żywnościowe nadal funkcjonują i nie potrzebują żadnej oficjalnej interwencji, gdyż potrafią "naprawić się same". - Lepiej mieć niedoskonały rynek, niż doskonałego biurokratę, decydującego za innych - skomentował Daboub.

Dodał także, że przez podwyżkę cen żywności w ciągu ostatnich dwóch lat około 100 mln ludzi popadło w ubóstwo. Jak tłumaczył, podwojenie się cen żywności odpowiada cofnięciu się o siedem lat w pracach na rzecz walki z biedą. - Ryż jeszcze nigdy nie był tak drogi - powiedział Daboub.

Podkreślił też, że "kluczowym elementem w rozwiązaniach długofalowych będzie globalne zwiększenie produkcji żywności".

bgr/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane