• rozwiń

Droga benzyna to nie ich problem

Droga benzyna to nie ich problem
Foto: Fakty TVN Foto: Tanie tankowanie/Fakty TVN

Kierowcy w Polsce protestują przeciwko wysokim cenom paliw. Okazuje się jednak, że nie wszyscy. Pan Stanisław z Podlasia do baku swojego samochodu leje własnoręcznie tłoczony olej rzepakowy, którego litr kosztuje niecałą złotówkę. Z kolei pan Jan z powodzeniem paliwo miesza z wodą, zmniejszając koszty tankowania nawet o 60 proc.

Rolnik Stanisław Komosa z podlaskiej wsi Zabiele na własną rękę produkuje biodiesel z rzepaku. Jeździ na nim samochód, a latem także traktor obrabiając pola rzepaku na kolejny sezon. - Jeżeli już ciągnik idzie, to czuć piękny zapach smażonych placków na oleju - mówi pan Stanisław. Najważniejszy jest jednak koszt, jaki ponosi. - Na litr w złotówce się zmieszczę, kiedyś to nawet w 60 groszach - zapewnia.

Nowa era motoryzacji

Pan Jan Gulak miał inny pomysł na tanie podróżowanie. Jego samochód jeździ bowiem na wodę. W silniku ta woda zamienia się w parę, która trafia do tłoków, miesza z paliwem i zmniejsza jego zużycie. Latem o ponad 60 proc. A silnik pracuje lekko, gładko i cicho. - Ale jak się doda gazu, to zrywa niesamowicie - zapewnia pan Jan, który swój wynalazek opatentował.

Teraz pracuje już nad nowym rewolucyjnym silnikiem. Dużo bardziej oszczędnym od tego na wodę. - Samochód elektryczny. Ale nie ładowany całą noc. Ja go będę ładował 15 minut i Będę jeździł cały dzień - zapewnia.

mkg//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane