• rozwiń

Temat: Boeing 787 Dreamliner

Dreamlinery znów z problemami. Wykryto pęknięcia w skrzydle

Dreamlinery znów z problemami. Wykryto pęknięcia w skrzydle
Foto: boeing.com Foto: Dreamliner miał być flagowym modelem amerykańskiego producenta

Boeing poinformował w piątek, że w skrzydłach około 40 dreamlinerów będących obecnie w produkcji odkryte zostały pęknięcia - podaje Reuters.

Co ważne, pęknięcia nie zostały znalezione w już eksploatowanych maszynach, więc nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Boeing zapewnił, że usterka nie opóźni też planów dostarczenia w tym roku zamówionych już przez linie lotnicze 110 dreamlinerów. O kilka tygodni opóźnić może się jednak dostawa modelu 787-9, u którego też wystąpiły pęknięcia, a który przechodzi właśnie loty testowe.

Wina producenta?

Producentem skrzydeł jest koncern Mitsubishi Heavy Industries Ltd. Został on powiadomiony o problemie w lutym. Kłopoty ze skrzydłami pojawiły się w momencie, gdy japońska firma zmieniła proces ich produkcji.

Boeing podkreślił, że jego klienci zostali już powiadomieni o problemie. Jak poinformowała firma, do pęknięcia doszło na żebrach skrzydeł, biegnących równolegle do kadłuba samolotu. Wadliwe elementy mają zostać zastąpione przez nowe.

W wyniku zamieszania kurs akcji Boeinga spadł o blisko pół procenta do 128 dolarów.

Fatalna seria

Pęknięcia to ostatni z całej serii "problemów wieku dziecięcego" dreamlinerów od momentu wejścia do masowej produkcji w 2011 roku.

W ubiegłym roku samoloty miały problemy z przegrzewaniem się akumulatorów. Spowodowało to uziemienie wielu maszyn na całym świecie, w tym w Polsce. System baterii musiał zostać przeprojektowany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane