• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Dramat na hiszpańskim rynku pracy

Dramat na hiszpańskim rynku pracy
Foto: TVN24 Foto: W Hiszpanii bez pracy pozostają blisko cztery miliony osób

Za naszą zachodnią granicą, w Niemczech, liczba bezrobotnych - wbrew oczekiwaniom analityków - znacząco spadła. Dramatyczna sytuacja panuje natomiast w Hiszpanii. Tam bez pracy pozostają niemal 4 miliony osób. To o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

W Niemczech liczba bezrobotnych spada już od sześciu miesięcy. W grudniu liczba osób bez pracy, po wyrównaniu sezonowym, była o 3 tysiące niższa niż w listopadzie. Tymczasem analitycy oczekiwali wzrostu o 5 tysięcy osób.

Stopa bezrobocia za naszą zachodnią granicą nie zmieniła się i - zgodnie z oczekiwaniami - wyniosła 8,1 proc. Obecnie bez pracy pozostaje blisko 3,5 miliona Niemców.

Według ekspertów, spadek liczby osób bez zatrudnienia jest zaskakujący, jednak wielu ekonomistów spodziewa się pogorszenia sytuacji w nowym roku. Część analityków podkreśla, że niemieckie firmy prędzej czy później przestaną korzystać z rządowego programu, który zakłada utrzymywanie tymczasowo niepotrzebnych miejsc pracy. W takiej sytuacji mogą nastąpić masowe zwolnienia.

Dramat w Hiszpanii

Zdecydowanie gorsza sytuacja panuje na hiszpańskim rynku pracy. W grudniu ubiegłego roku liczba bezrobotnych w tym kraju wzrosła wobec listopada o prawie 55 tysięcy. Obecnie bez pracy pozostają blisko 4 miliony osób. To o 25,4 procent więcej niż rok wcześniej.

Aż 26 proc. hiszpańskiej gospodarki zależy od sektora nieruchomości, a to właśnie tę branżę dotknęły najgłębsze spadki. Topniejące ceny domów i zatory kredytowe sprawiły, że deweloperzy i firmy budowlane zaczęły masowo zwalniać pracowników. W minionym roku z branży budowlanej zniknęły ponad 124 tysiące etatów.

Według ekspertów sytuacja na hiszpańskim rynku pracy nie ulegnie poprawie, zanim struktura gospodarki się nie zmieni. Rząd w Madrycie w ubiegłym roku wpompował w gospodarkę 8 miliardów euro, co miało stworzyć 400 tysięcy miejsc pracy. W tym roku Madryt ma wydać na ten cel 5 miliardów euro.

mon ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane