• rozwiń

Draghi ostrzega przed "negatywną spiralą" niskiej inflacji

Draghi ostrzega przed "negatywną spiralą" niskiej inflacji
Foto: PAP/EPA Foto: Draghi zapowiedział, że EBC jest gotów do złagodzenia polityki monetarnej i obniżenia stóp procentowych

Europejski Bank Centralny (EBC) jest świadomy ryzyka związanego z niską inflacją i musi być przygotowany do podjęcia działań jeżeli pojawi się zagrożenie wynikające ze słabego wzrostu cen w strefie euro - powiedział w poniedziałek szef EBC Mario Draghi.

Draghi zainaugurował dzisiaj w portugalskim mieście Sintra forum bankowości centralnej. Prezes EBC ostrzegał przed negatywną spiralą niskiej inflacji. Od października utrzymuje ona na poziomie 1 proc., a celem banku centralnego jest utrzymanie inflacji w pobliżu poziomu 2 proc.

Zachować czujność

- Obecnie oczekujemy, że niska inflacja będzie się utrzymywać, po czym stopniowo zbliży się do 2 proc. Niemniej jednak naszą odpowiedzialnością jest zachowanie czujności wobec wystąpienia ryzyka dla tego scenariusza - powiedział Draghi. - Musimy być przygotowani do działania - dodał.

Prezes banku centralnego powtórzył, że EBC jest gotowy do złagodzenia polityki monetarnej i obniżenia stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu Rady Prezesów banku zaplanowanym na 5 czerwca.

- Ujemne stopy procentowe mogą zdestabilizować oczekiwania inflacyjne, które mogą skłonić gospodarstwa domowe i firmy do wstrzymania się z inwestycjami. Wiemy z doświadczenia międzynarodowego, że ta zmiana może nastąpić dość szybko  - powiedział włoski ekonomista.

Obniżka stóp

Analitycy przewidują, że w czerwcu Draghi złagodzi politykę monetarną poprzez obcięcie benchmarkowej stopy procentowej kredytu refinansowego, która teraz wynosi 0,25 proc. przy jednoczesnym obcięciu stopy oprocentowania depozytów wynoszącej obecnie 0 proc.

W kwietniu inflacja w eurolandzie wynosiła 0,7 proc. w skali roku. W marcu spadła do 0,5 proc. i była najniższa od 52 miesięcy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane