• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Dowód osobisty się obsuwa

Dowód osobisty się obsuwa
Foto: TVN24 Foto: Na pierwszy rzut oka nowy dowód bedzie wyglądać tak samo

Kiedy Sejm uchwalał ustawę o nowych dowodach osobistych, chciał, by weszła w życie już w styczniu tego roku. Senat nie uwierzył, że w pół roku da się to zrobić i przesunął termin do lipca 2011. Teraz odpowiedzialne za dowody MSWiA przyznaje: nie uda się. Ma wystąpić do parlamentu o zmianę ustawy i wydłużenie terminu do 2013 roku.

Nowe dowody zewnętrznie będą przypominać te, które już od 10 lat nosimy w portfelach. Zmiana będzie kryć się wewnątrz: dowód ma zawierać układ scalony, który będzie nośnikiem informacji, a jednocześnie pełnić rolę podpisu elektronicznego.

To jednak oznacza, że dowody muszą być zupełnie inaczej produkowane. A że zamówienie jest potężne, to producenta trzeba wybrać w przetargu. I zaczęło się: przegrani złożyli odwołania, trzeba je rozpatrywać - a czas płynie

I choć wiele spraw idzie zgodnie z planem - ministerstwo wymienia tu wyposażone gmin w odpowiednie w komputery i czytniki, a także szkolenia pracowników urzędów gminnych - to jednocześnie przyznaje: do lipca się nie uda.

"W tej chwili w MSWiA trwają prace nad nowelizacją tej ustawy. Zakłada ona wejście w życie nowych dowodów od 1 stycznia 2013 roku. Zakładany termin uwzględnia czas potrzebny na notyfikację rozporządzeń wykonawczych do znowelizowanej ustawy o dowodach osobistych oraz czas potrzebny na uzyskanie certyfikatów bezpieczeństwa" - napisano w komunikacie resortu spraw wewnętrznych.

Ustawę musi oczywiście uchwalić Sejm. Tym razem rzeczywiście chyba "musi".


Koszt wprowadzenia nowych dowodów osobistych wynosi 370 mln zł, z czego Unia Europejska gwarantuje dofinansowanie 85 procent. Obywatele mają nowe dokumenty otrzymywać bezpłatnie.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane