• rozwiń
  • WIG20 2154.04 -0.82%
  • WIG30 2447.01 -0.72%
  • WIG 57478.32 -0.01%
  • sWIG80 11671.55 +0.13%
  • mWIG40 3756.57 +0.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:28

Dostosuj

"Dosyć wybierania prezesa przy zielonym stoliku"

"Dosyć wybierania prezesa przy zielonym stoliku"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Grad: prezes KGHM powinien zostać wybrany w konkursie

- Dosyć wybierania prezesa przy "zielonym stoliku" - powiedział w TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad. Po raz pierwszy prezes KGHM zostanie wybrany w drodze konkursu. Tej procedurze sprzeciwiają się związkowcy spółki.

- Wybór zarządu powinien nastąpić w drodze konkursu. Jego warunki ustaliła rada nadzorcza - mówił Aleksander Grad.

Tymczasem środowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że narasta konflikt wokół wyboru prezesa KGHM. Związkowcy żądają wstrzymania konkursu na to stanowisko. Przedstawiciele załogi w radzie nadzorczej spółki zwrócili się w tej sprawie do ministra skarbu. Ich zdaniem, część wymogów konkursowych nie była uzgadniana na posiedzeniu rady, na którym określano zasady konkursu. - Według związkowców nie było mowy o tym, że chętni muszą wypełnić oświadczenie, iż nie są zatrudnieni w grupie kapitałowej KGHM, ani nie zasiadają w zarządach lub radach nadzorczych spółek zależnych - pisze "Gazeta Wyborcza".

KGHM szuka szefa
Zdaniem szefa zakładowej "Solidarności", Józefa Czyczerskiego, jest to ewidentne dyskryminowanie pracowników KGHM i ich rodzin. Przedstawiciele załogi domagają się również od ministra skarbu wstrzymania konkursu i odwołania szefa rady nadzorczej Marka Trawińskiego.

Ze zdaniem związkowców nie zgadza się Andrzej Nartowski. Prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów podkreśla, że KGHM nie jest spółką skarbu państwa, tylko z jego udziałem i - jak powiedział - "jeśli rada przegłosuje wybór prezesa, związkowcy będą mogli pisać nawet do królowej angielskiej i niewiele wskórają". Zdaniem Andrzeja Nartowskiego, związkowcy w radzie nadzorczej są zjawiskiem zgubnym dla wielu spółek. - Nie kreują bowiem ich wartości, tylko zajmują się rozgrywaniem partykularnych interesów - dodał prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów.

mpj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane