• rozwiń
  • WIG20 2143.49 -0.76%
  • WIG30 2427.70 -0.63%
  • WIG 56554.65 -0.60%
  • sWIG80 11442.35 -0.04%
  • mWIG40 3600.79 -0.79%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:38

Dostosuj

Dostaną odprawę i 10 tys. zł rekompensaty

Dostaną odprawę i 10 tys. zł rekompensaty
Foto: TVN24 Foto: Pracownicy spółki protestowali przez kilka tygodni

Pracownicy zakładów Sumitomo w Rawiczu podpisali z przedstawicielem koncernu porozumienie w sprawie rekompensat za utratę pracy. Zakłady zostaną zlikwidowane do końca roku. Pracę straci 1200 osób.

Jak poinformował szef zakładowego NSZZ "Solidarność" Grzegorz Krzyżanowski, w związku z zawartym porozumieniem pracownicy we wtorek po południu przerwali akcję protestacyjną - od ponad tygodnia blokowali bramę wjazdową do zakładu, protestując przeciwko planom likwidacji.

- Na mocy porozumienia, oprócz ustawowych odpraw, zwalniani pracownicy otrzymają po 10 tys. zł w formie rekompensaty za utratę pracy - powiedział Krzyżanowski.

Krzyżanowski dodał, że Sumitomo planuje przeniesienie produkcji do Rumunii. - Urządzenia produkcyjne z Rawicza wywożono stopniowo do tego kraju już od lutego. Produkujemy dziś wyroby, które nie są wytwarzane w Rumunii - wyjaśnił. Dodał, że blokujący bramę nie pozwalali wywieźć okablowania z fabryki do firm w Anglii i Francji.

Kable do samochodów

Kierownictwo firmy nie udziela dziennikarzom żadnych informacji.

SEWS istnieje w Rawiczu od końca 2000 r. Zwolnienia pracowników wiążą się z mniejszym popytem na rynku motoryzacyjnym. Sumitomo Electric Wiring Systems Europe Ltd z siedzibą w Staffordshire (Wielka Brytania) jest jednym z głównych dostawców wiązek elektrycznych dla przemysłu samochodowego w Europie. Firma powstała w 1999 r. Jej obroty roczne są na poziomie 285 mln euro. W 31 zakładach w 12 krajach zatrudnia 10 tys. pracowników. Jej klientami są Toyota, Renault, Nissan, General Motors, Peugeot, Citroen, Ford i Mazda. Należy do koncernu Sumitomo Electric Industries Ltd.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane