• rozwiń

Dostałeś prezent? Zapłać podatek!

Dostałeś prezent? Zapłać podatek!
Foto: sxc.hu Foto: Jeśli Mikołaj był hojny w tym roku, trzeba będzie podzielić się z fiskusem

Radość z otrzymania drogiego prezentu pod choinkę może zmącić konieczność zapłaty podatku. Opodatkowane mogą być też prezenty otrzymywane od kontrahentów oraz te, którymi pracodawcy obdarowują swoich pracowników.

O ile prezenty finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są zwolnione z podatku jeżeli ich kwota nie przekracza w ciągu roku 380 zł, o tyle wartością pozostałych prezentów trzeba będzie podzielić się z fiskusem. W takim przypadku podatek odprowadzi pracodawca.

Inne zasady dotyczą prezentów darowanych np. przez kontrahentów w ramach ich działań reklamowych lub promocyjnych. W tym przypadku wartość prezentu, który nie podlega opodatkowaniu wynosi 100 zł. Jeżeli będzie droższy, trzeba będzie zapłacić podatek. Firma, która funduje prezent, nie odprowadza podatku, ale sporządza informację PIT 8-C, którą przekazuje obdarowanemu. W takim przypadku obowiązuje bowiem tzw. zasada samoopodatkowania.

Nic się nie ukryje

- Niewykazanie przychodu z tego tytułu w deklaracji podatkowej nie ma sensu. Urząd skarbowy i tak będzie wiedział o prezencie, gdyż firma, która ma obowiązek sporządzenia PIT-8C powiadamia o tym organy skarbowe - informuje Marek Kolibski, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Opodatkowaniu mogą podlegać także prezenty bożonarodzeniowe otrzymane "pod choinkę". Wszystko zależy od tego, kto jest darczyńcą. W tym przypadku w grę wchodzi podatek od spadków i darowizn.

Od rodziny - nie płacimy

- Prezenty otrzymane od członków najbliższej rodziny, np. zaliczonej do tzw. zerowej grupy podatkowej, są zwolnione z podatku. Chodzi o rodziców, dzieci, małżonków, dziadków, wnuczki, rodzeństwo, macochę i ojczyma - mówi Kolibski.

Jeżeli wartość otrzymanych prezentów od członka tej grupy nie przekracza w ciągu 5 lat kwoty 9,6 tys. zł, osoba obdarowana nie ma obowiązku informowania o takich darowiznach organów podatkowych. Jeżeli wartość jest wyższa, podatku też nie trzeba płacić, jednak należy poinformować o darowiznach urząd skarbowy.

W II grupie podatkowej, do której zaliczają się członkowie dalszej rodziny (np. wstępni i zstępni rodzeństwa, czyli ich dzieci, lub wnuczkowie) limit jest niższy i wynosi 7,2 tys. zł. W ostatniej, III grupie podatkowej są osoby obce, a limit wynosi 4,9 tys. zł.

- We wszystkich przypadkach chodzi o wartości prezentów otrzymanych od jednej osoby w ciągu pięciu lat. Podatek płaci się od kwoty przekraczającej te wartości. Stawki zależą od grupy i nadwyżki do opodatkowania przekraczającej limit. Wynoszą od 3 proc. w pierwszej grupie, do 20 proc. w grupie III - dodaje Kolibski.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane