• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Dostałeś drogi prezent? Fiskus może upomnieć się o podatek

Dostałeś drogi prezent? Fiskus może upomnieć się o podatek
Foto: sxc.hu Foto: Drogi prezent może oznaczać kłopoty

Najdroższymi prezentami, które trafiły pod choinkę może zainteresować się urząd skarbowy. Fiskus ma jednak małe szanse na uzyskanie z tego tytułu podatku od darowizn. Zazwyczaj prezenty są bowiem od najbliższej rodziny, co zwalnia je z opodatkowania.

Zdaniem Agaty Szymborskiej-Sutton z firmy doradczej Tax Care, większość obdarowanych może nie zaprzątać sobie głowy opodatkowaniem prezentów, które dostali pod choinkę. - Warto jednak mieć na uwadze, że przepisy podatkowe przewidują, iż w niektórych sytuacjach fiskus miałby prawo – przynajmniej teoretycznie – upomnieć się o podatek od darowizny - zaznacza.

Warto mieć na uwadze, że przepisy podatkowe przewidują, że w niektórych sytuacjach fiskus miałby prawo – przynajmniej teoretycznie – upomnieć się o podatek od darowizny.

Agata Szymborska-Sutton


Przepisy zwalniają z podatku od darowizny prezenty otrzymane od rodziców, dziadków, rodzeństwa, ojczyma lub macochy. Trzeba jednak pamiętać, że gdy wartość darowizn w ciągu 5 lat poprzedzających ten rok przekracza 9 tys. 637 zł, należy to zgłosić fiskusowi w ciągu pół roku.

- Jeśli tego nie zrobimy, fiskus ma prawo pobrać od nas podatek w takiej wysokości, jak w przypadku osób z pierwszej grupy podatkowej. W przypadku darowizn pieniężnych trzeba także pamiętać, że aby skorzystać ze zwolnienia, konieczne jest przelanie ich na rachunek bankowy lub przesłanie przekazem pocztowym - wyjaśnia Szymborska-Sutton.

W przypadku dalszej rodziny obowiązują niższe limity darowizn, przy czym należy zsumować wartość prezentów otrzymanych w ciągu ostatnich 5 lat. Jeśli limit nie zostanie przekroczony, darowizny nie wymagają zgłoszenia do urzędu skarbowego i opodatkowania.

Limit zwolnienia dla I grupy podatkowej (m.in. zięć, synowa, teściowie) wynosi 9 tys. 637 zł, w przypadku nabywców z II grupy podatkowej (m.in. małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków) - 7 tys. 276 zł, a w przypadku nabywców z III grupy podatkowej - 4 tys. 902 zł.

- O przepisach związanych z darowiznami warto pamiętać, jeśli otrzymujemy naprawdę kosztowne prezenty, takie jak samochód czy większą kwotę gotówki, szczególnie od dalszej rodziny lub osób niespokrewnionych. Tylko w takich przypadkach nie są bowiem przepisami martwymi. W przypadku mniejszych darowizn ich egzekwowanie jest już praktycznie niemożliwe. Prezenty gwiazdkowe pozostają zatem "bezpieczne" - zaznacza.

Kluczyki pod choinką

Także doradca podatkowy z kancelarii KNDP Konrad Piłat uważa, że zdecydowana większość obdarowanych nie powinna tracić czasu na zastanawianie się nad obowiązkiem zapłaty podatku od znalezionych pod choinką prezentów.

- Ich wartość niemal na pewno będzie bowiem niższa od kwoty wolnej od opodatkowania. Ta z kolei zależy od stopnia pokrewieństwa z "Mikołajem", co nie zawsze jest łatwo ustalić – powiedział Piłat. Dodał, że inaczej będzie, gdy pod ktoś pod choinką znajdzie np. kluczyki do samochodu. - Wtedy należy dopełnić wszelkich formalności związanych z rozliczeniem podatku i, jeśli to konieczne, go zapłacić. Przy stosowaniu przepisów po prostu należy zachować zdrowy rozsądek - radzi doradca podatkowy.

Co robić, gdy dostanie się nietrafiony prezent?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane