• rozwiń
    • WIG20 2205.95 -0.28%
    • WIG30 2495.59 -0.18%
    • WIG 57856.64 -0.22%
    • sWIG80 11414.94 -0.34%
    • mWIG40 3669.35 +0.55%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:40

Dostosuj

Dostał we władanie bankruta. Będzie "królem"?

Dostał we władanie bankruta. Będzie "królem"?
Foto: TVN24 Foto: CIT ma nowego szefa

John Thain, były szef Merrill Lynch pokieruje bankiem CIT, jednym z największych kredytodawców w USA, który pod koniec ubiegłego roku cudem uniknął bankructwa. Według komentatorów Thain dostał bardzo ciężkie zadanie, ale jeśli uda mu się postawić bank na nogi, to "będzie królem".

54-letni Thain objął stanowiska prezesa i szefa banku ze skutkiem natychmiastowym – wynika z wczorajszego komunikatu CIT. Wcześniej bankiem liczącym ponad sto lat kierował od 2004 roku, także były członek kierownictwa Merrill Lynch, z którym rozstano się 15 stycznia.

Wielkie wyzwanie

CIT to firma, która od przeszło stu lat udziela przede wszystkim pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jeśli amerykańska gospodarka będzie dalej rosła i jeśli będziemy tworzyć miejsca pracy, wówczas musimy mieć tego rodzaju firmę

thain o cit

Thain stracił pracę w Merrill Lynch, po tym, jak bank został on przejęty przez Bank of America Corp. Fotel szefa CIT obejmuje po Jeffrey'u Peeku, który doprowadził bank do upadłości zbyt dużym zaangażowaniem się w kredyty subprime. Mimo rządowej pożyczki bank i tak musiał składać wniosek o bankructwo. Po spłaceniu wierzycieli mocno odchudzony utrzymał się na finansowej mapie USA. Obowiązują go jednak ograniczenia inwestycyjne wynikające z reguł pomocy finansowej przyznanej przez rząd w 2008 roku. Ma on również zamkniętą drogę do rynku papierów komercyjnych, który stanowił jego tradycyjne źródło pozyskania środków finansowych.
- Jeśli Thain potrafi pokonać te przeszkody, będzie królem – twierdzi Brian Charles, analityk rynku akcji i długu w R.W.Pressprich & Co.

Nowy szef wierzy, że może mu się to udać.
- CIT to firma, która od przeszło stu lat udziela przede wszystkim pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jeśli amerykańska gospodarka będzie dalej rosła i jeśli będziemy tworzyć miejsca pracy, wówczas musimy mieć tego rodzaju firmę – powiedział Thain.

CIT specjalizuje się w udzielaniu kredytów dla ponad 3 tys. amerykańskich firm, jest także trzecim w USA leasingodawcą taboru kolejowego i firmą finansującą biznes lotniczy.

mkg ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane