• rozwiń

Dorzucimy więcej na "misję"

Dorzucimy więcej na "misję"
Foto: TVN24 Foto: Od przyszłego roku abonament rtv lekko w górę

- Od przyszłego roku miesięcznie za tv i radio zapłacimy o 1,35 złotych więcej, a za sam odbiornik radiowy - o 15 groszy więcej - zdecydowała KRRiT. Rada tłumaczy, że musi podnieść abonament, bo media publiczne potrzebują więcej pieniędzy na realizowanei swojej misji.

W tej chwili miesięczny koszt abonamentu radiowo-telewizyjnego wynosi 17,15 zł, a samego odbiornika radiowego - 5,35 zł.

Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że podwyżki abonamentu wynikają z faktu, iż "opłata abonamentowa jest przeznaczona na realizację programów nadawców publicznych, które są nieobecne na antenach nadawców komercyjnych (programy edukacyjne, programy dla dzieci, słuchowiska radiowe, spektakle Teatru Telewizji).
- Abonament jest zapisany w ustawie, poza tym KRRiT stoi na stanowisku, że media publiczne powinny być w większym stopniu niż obecnie finansowane ze środków pozakomercyjnych - dodaje.

Jest, ale jakby nie było

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż pracuje też nad wprowadzeniem nowego systemu ściągalności abonamentu.
- System poboru opłat jest na razie dyskutowany i mógłby z pewnością przynieść skuteczniejszą ściągalność abonamentu np. w opłatach za prąd. Nieznaczna podwyżka razem z lepszą ściągalnością, którą już obserwujemy od początku roku, może zatrzymać gwałtowny spadek wpływów. Wkrótce podpiszemy również porozumienie z organizacjami przedsiębiorców, bo wśród nich skala zadłużenia z tytułu opłat abonamentowych jest ogromna - informuje Katarzyna Twardowska.

Według sprawozdania Rady za 2010 rok wpływy z abonamentu wyniosły 537 mln zł - o 91 mln zł mniej, niż rok wcześniej. TVP otrzymała niecałe 221,5 mln zł. Na radiofonię przeznaczono ponad 315 mln zł. Pprawie 157 mln zł trafiło do Polskiego Radia, a ponad 158,5 mln zł - do rozgłośni regionalnych.

Zapłać za rok, będzie taniej

Płacąc za cały rok z góry, będziemy mogli zaoszczędzić około 20 proc. sumy. Koszt rocznego abonamentu radiowo-telewizyjnego wyniesie bowiem 199,80 złotych (zamiast 217,80 złotych), a opłata za posiadanie odbiornika radiowego za cały rok to 59,40 złotych (zamiast 66 złotych).

Opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego jest obowiązkowe również wtedy, kiedy korzystamy z płatnej telewizji kablowej lub satelitarnej i według aktualnych informacji, w 2012 roku to się nie zmieni.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane