• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Dorsza ruszać nie wolno

Dorsza ruszać nie wolno
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Limity połowów dorsza na ten rok - wyczerpane

Kolejne zakazy połowów dorsza w Bałtyku. Tym razem polscy rybacy do końca tego roku nie będą mogli łowić dorszy z tzw. stada "wschodniego". Nadal mogą łowić w zachodniej części Bałtyku - informuje resort rolnictwa.

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zakaz połowów na Bałtyku Wschodnim został wydany w poniedziałek wieczorem i dotyczy wszystkich krajów, które prowadzą tam połowy dorsza, w tym Polski.

- Tegoroczne kwoty zostały wyczerpane - powiedziała rzeczniczka KE ds. rybołówstwa Nathalie Charbonneau.

Będą rekompensaty za czerwiec i wrzesień

Jak poinformował resort rolnictwa, za wstrzymanie połowów w czerwcu i we wrześniu będą wypłacane rekompensaty finansowe. Rybacy otrzymają pieniądze po uruchomieniu programu operacyjnego w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego.

W lipcu i sierpniu br. obowiązywał unijny zakaz połowów, ale za ten okres rekompensaty nie przysługują.

Limit wykorzystany

Resort rolnictwa wyjaśnia, że powodem wstrzymania połowów w tym roku jest wykorzystanie przyznanego Polsce limitu połowów dorszy. Tegoroczna kwota połowowa dorsza dla polskich rybaków na Bałtyku Wschodnim wynosi 9450 ton.

Zwiększą kwotę połowową

Biuro prasowe resortu zaznacza, że w 2009 roku kwota połowowa dorszy będzie zwiększona o 15 proc., ale będzie Polsce odjęta kwota 2400 ton dorsza jako "spłata" części kary nałożonej przez KE za połów dorszy ponad przyznany limit w 2007 roku.

Łączna kwota połowów dorsza dla Polski wyniesie prawdopodobnie ok. 11,5-12 tys. ton, czyli na poziomie zbliżonym do roku bieżącego.

Ostateczne decyzje co do wielkości kwot połowowych na Morzu Bałtyckim podejmie Rada Ministrów EU pod koniec października br.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane