• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Doradca Obamy: USA uciekły znad przepaści

Doradca Obamy: USA uciekły znad przepaści
Foto: sxc.hu Foto: Summers broni polityki gospodarczej Obamy

Stany Zjednoczone są na drodze do gospodarczego uzdrowienia, warunki na rynkach finansowych są stabilniejsze i pojawiły się pierwsze oznaki stabilizacji na rynku mieszkaniowym - oświadczył w poniedziałek Larry Summers główny doradca ekonomiczny prezydenta USA Baracka Obamy.

Według Summersa, w znacznej mierze jest to zasługą pakietu bodźców gospodarczych i planu stabilizacji finansowej. "Przemierzyliśmy znaczny dystans znad przepaści gospodarczej i jesteśmy na drodze do uzdrowienia gospodarczego" - napisał doradca Obamy w liście do przywódcy Republikanów w Izbie Reprezentantów Johna Boehnera. Zwrócił też uwagę na spadek tempa wzrostu bezrobocia w USA.

Bezrobocie szaleje

Reuters wyraża opinię, że list ten jest obroną polityki gospodarczej, prowadzonej przez demokratyczna administrację Obamy. Według Białego Domu, Summers odpowiedział na pismo Boehnera do prezydenta. Treści tego pisma nie ujawniono.

Wskaźnik bezrobocia w USA zbliża się do 10 proc. W trzecim kwartale br. gospodarka amerykańska traciła średnio 256 tys. miejsc pracy miesięcznie. Summers podkreślił, że wprawdzie jest to liczba "niedopuszczalnie wysoka", ale też wskazał, iż bezrobocie rosło w trzecim kwartale w tempie, stanowiącym prawie jedną trzecią tempa w dwóch poprzednich kwartałach.

Przytaczając wysoki wskaźnik bezrobocia (9,8 proc.) Republikanie argumentują, że pakiet bodźców wart 787 miliardów USD okazuje się nieskuteczny i domagają się dalszych cięć podatków, widząc w tym rozwiązanie dla problemów gospodarczych kraju

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane