• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Dopłacą do LPG w Twoim samochodzie?

Dopłacą do LPG w Twoim samochodzie?
Foto: TVN24 Foto: Dopłacą nam za instalację LPG?...

Co powiesz na budżetową dopłatę do założenia instalacji gazowej w Twoim samochodzie? Nawet kilkadziesiąt milionów euro rocznie na takie dotacje może przeznaczać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Dwa tygodnie temu weszło w życie rozporządzenie rządu, określające rodzaje programów związanych z ochroną środowiska, na które popłyną pieniądze uzyskane ze sprzedaży przez Polskę praw do emisji dwutlenku węgla.

Jak wskazuje "DGP", wśród nich znalazł się projekt związany z redukcją emisji gazów cieplarnianych w transporcie - i to ma być furtką, przez które popłyną pieniądze na zastąpienie benzyny (i ropy) napędem LPG. Według gazety jeszcze nie wiadomo, ile dokładnie Fundusz dostanie na promowanie ekologicznego paliwa - ale w grę mają wchodzić dziesiątki milionów euro.

Branża instalacji LPG ma nadzieję, że Polska będzie dotować zakupy instalacji LPG do aut - i przełamie to kryzys jaki widać od wielu miesięcy. – To wielka szansa, bo dzięki takiemu wsparciu popularność LPG znów może zacząć rosnąć, a negatywny trend spadku sprzedaży zostać zahamowany – mówi gazecie Andrzej Olechowski z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Gazownicy wskazują, że taki właśnie system wsparcia działa we Włoszech, finansując część kosztów zakupu instalacji. – Tam rocznie rząd wydaje na dotowanie instalacji LPG 39 mln euro – mówi Andrzej Olechowski. Podobnie postępuje ponoć Australia, gdzie za zainstalowanie zasilania LPG w aucie można dostać 1–2 tys. dolarów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie zdecydował na co zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2. – Przygotowywanych jest siedem różnych projektów związanych z ochroną środowiska. Poza transportem dotyczą one m.in. zarządzania energią w budynkach, poprawy efektywności wykorzystania węgla czy prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie odnawialnych źródeł energii. Wszystkie te projekty są jeszcze na wstępnym etapie – odpowiada Fundusz gazecie.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane