• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Doping dla chińskiego smoka

Rząd Chin przyjął nowy antykryzysowy pakiet bodźców finansowych, mający wesprzeć rodzimych eksporterów - informuje w czwartek dziennik "China Daily". Wartość programu to 84 miliardy dolarów.

Program o wartości około 84 miliardów dolarów został zaaprobowany na środowym posiedzeniu rządu. Zakłada - jak podaje dziennik - m.in. rozszerzenie pomocy dla najbardziej pracochłonnych gałęzi przemysłu oraz ułatwienia w pozyskiwaniu przez małe i średnie przedsiębiorstwa rządowych eksportowych gwarancji kredytowych.

Firmy te uzyskać mają szerszy dostęp do pomocy rządowej, a także będą mogły liczyć na ulgi podatkowe - pisze pekińska gazeta.

"Rząd Chin uznał, iż zmniejszanie się popytu zewnętrznego, jakie doprowadziło do spadku eksportu, stanowi 'najpoważniejszy problem' wobec którego staje chińska gospodarka" - pisze "China Daily".

Władze na środowym posiedzeniu wezwały także do działań na rzecz stymulowania popytu na rynku wewnętrznym przy jednoczesnym stabilizowaniu sytuacji w eksporcie, tak by do minimum ograniczyć skutki globalnego kryzysu finansowego dla handlu zagranicznego kraju.

Chiny jeszcze w listopadzie 2008 roku przyjęły program ożywienia gospodarki o wartości 460 mld euro. Zakładał on m.in. masowy wzrost inwestycji, głównie w infrastrukturę.

W kwietniu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozowała, że w całym 2009 roku gospodarka Państwa Środka powiększy się o 6,3 proc. w porównaniu z 9 proc. w roku ubiegłym. Spowolnienie w chińskiej gospodarce - oceniła OECD - jest wynikiem przede wszystkim załamania w eksporcie, który stanowił jej główny motor. W marcu zagraniczny popyt na chińskie produkty spadł o 17 proc., po spadku o blisko 26 proc. w lutym.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane