• rozwiń
  • WIG20 2187.21 -0.91%
  • WIG30 2484.40 -1.00%
  • WIG 57835.63 -1.05%
  • sWIG80 11628.17 +0.16%
  • mWIG40 3755.37 -1.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:36

Dostosuj

Domy drożeją, konsumenci kupują

Domy drożeją, konsumenci kupują
Foto: TVN24 Foto: Wydatki konsumentów odpowiadają za ok. 70 proc. amerykańskiego PKB

W Ameryce wzrost cen domów i wzrost zaufania konsumentów. Tak dobrych danych, jak ogłoszone we wtorek nikt się nie spodziewał. Czyżby więc obawy o to, że USA ponownie pogrążą się w recesji, były nieuzasadnione? Ceny akcji za oceanem jednak idą w górę.

Indeks S&P Case Shiller, który obrazuje dane o wzroście cen domów w 20 amerykańskich obszarach metropolitarnych, poszedł w czerwcu w górę o 0,3 procent miesiąc do miesiąca i o 4,2 procent rok do roku. Analitycy dane o wzroście cen domów komentują jednak z umiarkowanym optymizmem, choć odczyty były lepsze od oczekiwań.

Mówią, że ceny poszły w czerwcu w górę, bo popyt na domy był wciąż wysoki dzięki rządowym ulgom podatkowym. Dane za lipiec będą już prawdopodobnie znacznie gorsze, bo ulgi wygasły - a w lipcu sprzedaż domów za oceanem mocno spadła.

Konsumenci w lepszych nastrojach

Również lepsze od oczekiwań okazały się dane o zaufaniu konsumentów w sierpniu, co może oznaczać, że znaczna część gospodarki ma szansę uniknąć spowolnienia.

Indeks Conference Board wzrósł do 53,5 punktów z 51 w lipcu, kiedy osiągnął 5-miesięczne minimum.

Wzrost indeksu pokazuje, że wydatki konsumentów, odpowiedzialne za 70 proc. amerykańskiego PKB, mogą uchronić amarykańską gospodarkę przed spowolnieniem.

Banki zarabiają

Okazuje się także, że banki w USA są w stanie już nieźle zarabiać. W II kwartale miały one 21,6 mld dolarów zysku netto wobec 18 mld dolarów w poprzednim kwartale. Był to najlepszy kwartalny wynik w ciągu ostatnich trzech lat - podał federalny fundusz ubezpieczający depozyty (FDIC).

- Ożywienie gospodarcze zaczyna być widoczne w dochodach banków i poprawie jakości kredytów - powiedziała prezes FDIC Sheila Bair.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane