• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Dołożą nam nowy podatek do paliwa?

Dołożą nam nowy podatek do paliwa?
Foto: sxc.hu Foto: Rząd chce wprowadzenia tzw. opłaty zapasowej

Możliwe, że w przyszłym roku w cenę paliwa wejdzie nowy podatek - tzw. opłata zapasowa - pisze "Gazeta Prawna". Ministerstwo Gospodarki chciałoby sfinansować w ten sposób stworzenie i utrzymanie systemu interwencyjnych zapasów paliwa, niezbędnych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Tzw. opłata zapasowa, obok akcyzy, opłaty paliwowej i VAT obciążyłaby cenę detaliczną paliwa - i kieszenie kierowców. Podobne rozwiązanie jest stosowane w Niemczech. Do każdego litra paliwa płaci się tam 0,005 euro. Jeśli w Polsce miałyby obowiązywać opłaty na podobnym poziomie, do każdego litra musielibyśmy dopłacać ponad 2 grosze.

Według analityków rynku paliw, gdyby model niemiecki został wprowadzony, ceny na stacjach benzynowych wcale nie musiałyby skoczyć. Już dziś bowiem tankując płacimy za tworzenie zapasów paliw. – Obecny system zapasów wpływa na ceny detaliczne, tylko tego nie widać – stwierdza na łamach "GP" Rafał Miland, zastępca dyrektora Departamentu Ropy i Gazu w resorcie gospodarki.

Ukryte koszty

Koszt tworzenia rezerw paliw ukryty jest w marży, jaką koncerny naftowe nakładają na benzyny, oleje napędowe i autogaz. Problem w tym, że jego wysokość określana jest według uznania. – Nikt nie wie, ile kosztuje obowiązujący system tworzenia zapasów interwencyjnych i ile płacimy za niego w cenie paliwa. Tzw. wariant niemiecki podaje tę wartość wprost - pisze "GP".

Dzięki temu model ten jest najbardziej przejrzysty, a do tego generuje mniej kosztów i obciążeń administracyjnych niż obecny – twierdzi Lesław Lewandowski, ekspert rynku w firmie LL Consult.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane