• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Dolarów, ile tylko zechcesz

Europejski Bank Centralny stworzył nowy instrument w walce z kryzysem finansowym: będzie oferować instytucjom finansowym nieograniczone fundusze w USD, aby złagodzić napięcie na rynkach pieniężnych - ogłosił w poniedziałek EBC. Operacje mają być przeprowadzane co najmniej do stycznia 2009 roku.

EBC będzie począwszy od 15 października w każdą środę przeprowadzał dla banków strefy euro operacje refinansowania o długości jednego tygodnia. ECB będzie oferował bankom kwoty pozwalające na utrzymanie płynności ich rachunków. Kwoty będą oferowane zawsze o stałej stopie procentowej.

Operacje będą przeprowadzane wspólnie z odpowiednikami brytyjskim i szwajcarskim. Bank Japonii rozważy zastosowanie podobnych środków.

ECB deklaruje również przeprowadzanie operacji o długości jednego miesiąca lub trzech miesięcy, zgodnie z kalendarzem opublikowanym 7 października, wspólnie z Fedem oraz innymi wielkimi bankami centralnymi.

ECB będzie również kontynuował w razie potrzeby operacje refinansowe o długości 24 godzin, które realizuje od początku kryzysu na rynkach finansowych.

Działania ECB oraz innych wielkich banków centralnych są podejmowane w celu poprawienia płynności instytucji finansowych zakłóconej przez kryzys zaufania na rynkach międzybankowych.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane