• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Dolar znowu królem

Dolar znowu królem
Foto: sxc.hu Foto: Wkrótce okaże się, czy umocnienie dolara oznacza trwałe osłabienie złotego

Od upadku Lehman Brothers na wszystkich rynkach ustaliła się taka zasada: dolar słabnie, ceny akcji idą w górę, drożeją surowce. Kiedy dolar drożał, spadały ceny akcji i surowców. W zeszłym tygodniu - po raz pierwszy od pamiętnej katastrofy z października 2008 - ta zasada się zmieniła.

Tymczasem od 4 grudnia - pamiętnych danych o spadku bezrobocia w USA - dolar z dnia na dzień rośnie w siłę. Od tamtego piątku dolar umocnił się o 8 centów do euro, a w poniedziałek rano za euro płacono 1,43 dolara. Ale ceny akcji i surowców wcale nie poleciały w dół.

Ceny akcji i surowców zatrzymały się na stabilnych poziomach w okolicach dwumiesięcznych maksimów, a tymczasem dolar rośnie w siłę najszybciej od 10 miesięcy.

Inwestorzy wierzą w USA

Co to oznacza? Że zaufanie do amerykańskiej gospodarki zaczyna się odradzać. Do tej pory dolar wzmacniał się, gdy inwestorzy na rynkach finansowych szukali na amerykańskim rynku bezpiecznej lokaty dla swoich aktywów. Osłabiał się, gdy rekordowo niskie stopy procentowe w USA zachęcały do pożyczania pieniędzy, żeby poszukać rynków dających wyższą stopę zwrotu.

- Dalsza poprawa danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych nadaje impet dolarowym bykom. Zrównoważone odrodzenie gospodarcze może być przyczyną coraz większego przekonania o tym, że Rezerwa Federalna przyspieszy swoją decyzję o wycofaniu pakietu stymulującego - uważa Toshiya Yamauchi z Ueda Harlow w Tokio.

Równocześnie obniżenie ratingów Grecji i obawy o stan finansów tego kraju pogarsza nastroje na rynkach strefy euro.

Możliwa korekta

Analitycy XTB zwracają jednak uwagę, że nieprzerwany wzrost wartości dolara powinien napotkać na korektę. Właśnie okres przed świetami, kiedy brak nowych danych napływających na rynki to idealny dla niej czas.

Co umocnienie dolara oznacza dla złotego? Złoty do dolara nieprzerwanie słabnie od momentu, jak amerykańska waluta zaczęła się umacniać do euro. Aż do połowy zeszłego tygodnia złoty słabł także do euro. Czy to znaczy, że będzie tak dalej - mocniejszy dolar to znaczy słabszy złoty? Będzie aż do czasu, gdy inwestorzy na polskim rynku na nowo przemyślą zasady wyceny naszej waluty, zważywszy, że zmieniły się globalne relacje. Systematyczne, trwające prawie dwa tygodnie słabnięcie złotego do euro zatrzymało się w zeszłą środę.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane