• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Dolar skazany

Dolar skazany
Foto: TVN24.pl Foto: Tym panom już dziękujemy...

Miliony niedowidzących lub niewidomych Amerykanów są dyskryminowane przez... "zielone". Sąd w Waszyngtonie orzekł we wtorek, że departament skarbu łamie prawa niepełnosprawnych drukując trudne dla nich do odróżnienia banknoty.

Okręgowy federalny sąd odwoławczy utrzymał orzeczenie sędziego okręgowego Jamesa Robertsona. Robertson uznał słuszność pozwu Amerykańskiej Rady Niewidomych, w którym zażądano od departamentu skarbu zmiany wzornictwa papierowych dolarów. Propozycje Rady obejmują m.in. zróżnicowanie wielkości poszczególnych nominałów oraz zaopatrywanie banknotów w wytłaczane punkty i wypukły druk. Zdaniem sądu, takie innowacje byłyby sensowne, skuteczne i możliwe do zrealizowania.

Znaczna większość innych systemów pieniężnych dostosowała się do niedowidzących i minister nie wyjaśnił, dlaczego pieniądze USA miałyby być z tego wyłączone

sędzia Judith RogersZarzuty dla sekretarza
Rada zarzuciła resortowi skarbu i kierującemu nim sekretarzowi Henry'emu Paulsonowi naruszanie ustawy o rehabilitacji, której celem jest zapewnienie niepełnosprawnym samodzielnej egzystencji i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Sąd odrzucił argumentację departamentu, w którym resort przekonywał, że wprowadzenie postulowanych zmian byłoby dla rządu kosztownym i zbędnym obciążeniem.

Będą zmiany?

- Znaczna większość innych systemów pieniężnych dostosowała się do niedowidzących i sekretarz nie wyjaśnił, dlaczego pieniądze USA miałyby być z tego wyłączone - napisała w uzasadnieniu wyroku sądu odwoławczego sędzia Judith Rogers. Sąd nie uznał argumentacji departamentu, iż niedowidzący mogą korzystać z pomocy innych osób, jak sprzedawcy sklepowi, kupować kosztowne urządzenia elektroniczne do segregowana banknotów, zaginać ich rogi dla odróżnienia nominałów lub używać kart kredytowych.

Rzecznik resortu skarbu oświadczył, iż na razie wyrok jest analizowany i nie ustalono jeszcze, jakie będą dalsze kroki rządu w tej sprawie. Wtorkowe orzeczenie można zaskarżyć przed sądem odwoławczym w pełnym jego składzie lub przed Sądem Najwyższym USA.

jaś/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane