• rozwiń

Dolar chudy jak nigdy

Dolar chudy jak nigdy
Foto: TVN24 Foto: Dolar chudnie w oczach

Świat sprzedaje dolara, bo boi się o przyszłość amerykańskiej gospodarki, dodatkowo zachęcony polityką banku centralnego Stanów Zjednoczonych.

W połowie 2000 roku zastanawiono się, czy trzeba będzie za niego płacić 5 złotych. Teraz nie mamy juz takich problemów, bo dolar kosztuje niemal połowę taniej - zaledwie 2 złote 74 grosze.

Jednak Polska gospodarka nie reaguje na osłabienie amerykańskiej waluty. Jest coraz mniej od niego zależna, bo większość operacji rozliczanych jest już w euro. Podobnie konsumenci – osłabienie dolara powinno im przynieść same korzyści. Narzekać za to mogą firmy, które swój eksport rozliczają właśnie w dolarach.

Tani dolar to przede wszystkim niższe ceny paliw. Szczególnie jest to ważne w chwili, gdy na światowych giełdach jesteśmy o krok od rekordowych cen ropy naftowej.

Na tanim dolarze zarobią ci wszyscy, którzy chcą sprowadzić samochód z Azji czy ze Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że już teraz auta sprowadzane właśnie stamtąd, mimo wyższych kosztów transportu, kosztują prawie tyle samo co sprowadzone z innych krajów Unii Europejskiej.

Tańsze są też wyjazdy zagraniczne i to nie tylko za ocean, ale wszędzie tam, gdzie za dolary można załatwić prawie wszystko.

Wszystkie jednak firmy, które wysyłają swoje towary na eksport i rozliczają się w amerykańskiej walucie z niepokojem śledzą notowania dolara. Obniżka kosztów produkcji czasem nie wystarczy, by zmniejszyć swoje straty. Dlatego warto zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym. Niektórzy analitycy nieśmiało mówią, że w przyszłym roku dolar będzie kosztował zaledwie... 2 złote.


mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane