• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Dodrukowują franka, a on rośnie

W środę rano Szwajcarski Bank Narodowy zapowiedział kolejną interwencję mającą na celu osłabienie rodzimej waluty przez jej dodruk. Rynek zareagował jednak przekornie i w ciągu godziny frank mocno zdrożał zarówno wobec euro jak złotego.

SNB w komunikacie określił franka jako "masywnie przewartościowanego". Ponownie zwiększył wartość bankowego programu pożyczek pod zastaw obligacji - tym razem ze 120 do 200 mld franków, co w praktyce oznacza dodruk pustego pieniądza.
Zapowiedział też, jako kolejną operację wpompowującą franka na rynek, kontynuowanie programu odkupu bonów i transakcje swapów walutowych. Te ostatnie to umowy SNB z innymi bankami centralnymi zakładające bezpośrednią wymianę walut, bez udziału rynku, aby operacja była jak najtańsza.

Rynek chce ostateczności?

Rynek zareagował jednak sceptycznie na tę interwencję, a frank mocno umocnił się do euro i złotego. Ok godz. 8.30 za szwajcarską walutę trzeba było zapłacić 3,59 zł, a godzinę później - 3,70 zł.
Część dealerów liczyła bowiem na zapowiedź sztywnego i administracyjnego powiązania kursu franka z euro, o czym w komentarzach do sytuacji na rynku walutowym mówi się coraz częściej.
- Komunikat był rozczarowujący. Rynek spodziewał sie bardziej drastycznych działań, a mowa była tylko o zwiększaniu płynność na rynku - mówił w TVN CNBC Andrzej Krzemiński, diler walutowy banku BPH.

Oczekiwana co do powiązania kursu mogą się jeszcze spełnić. W środę ma się odbyć specjalne posiedzenie szwajcarskiego rządu, w tej sprawie. Część ekspertów podkreśla jednak, że z punktu widzenia dumnej ze swej neutralności i niezależności Szwajcarii taki krok należy uznać za ostateczność. Szwajcarzy wcześniej zapewne przetestują wszystkie dostępne środki mogące osłabić franka.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane