• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Temat: OFE

Dobrowolność składek, przesunięcie części obligacyjnej do ZUS, suwak bezpieczeństwa. Propozycja premiera ws. OFE

Do tej pory na OFE zdecydowało się 152,675 tys. osób Odtwórz: Do tej pory na OFE zdecydowało się 152,675 tys. osób
Do tej pory na OFE zdecydowało się 152,675 tys. osób "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Przesunięcie części obligacyjnej OFE do ZUS, dobrowolność składek do OFE i tzw. suwak bezpieczeństwa - to najważniejsze elementy rządowej propozycji zmian w systemie emerytalnym. Przekazał je na konferencji w KPRM premier Donald Tusk.

W środę premier ogłosił rządową propozycję dotyczącą przyszłości OFE. W konferencji udział wzięli również ministrowie finansów i pracy.

Główne punkty zmian

Po pierwsze: przesunięcie części obligacyjnej z OFE do ZUS.

Po drugie: Dobrowolność składek. Każdy będzie mógł wybrać, czy chce oszczędzać w OFE i ZUS, czy przekazywać pieniądze jedynie do ZUS-u. Nowa składka do OFE ma wynieść 2,92 proc. Jeśli obywatel przez trzy miesiące nie dokona wyboru, to z założenia jego składka będzie trafiała do ZUS.

Po trzecie: tzw. suwak bezpieczeństwa. Pieniądze z OFE na 10 lat przed emeryturą zaczną być stopniowo przekazywane do ZUS.

Część obligacyjna OFE do ZUS

Propozycja przewiduje przesunięcie części obligacyjnej z OFE do ZUS. W OFE pozostanie jedynie część akcyjna. Obligacje, które są obecnie w OFE zostaną wycenione na podstawie wartości z 31 grudnia 2012 r.

Premier stwierdził, że przeniesienie obligacji OFE do ZUS to stuprocentowe bezpieczeństwo emerytury w części obligacyjnej. - Niektórzy obawiają się, że jeśli składka będzie w obligacji, a ta obligacja - w dyspozycji OFE, to jest to pewniejszy gwarant, że pieniądze będą wypłacone w przyszłości - powiedział premier.

W jego opinii, przesunięcie części obligacyjnej OFE do ZUS "tak naprawdę jest zamianą tych obligacji, które dziś są w dyspozycji OFE, na wierzytelność przyszłą i to gwarantowaną przez państwo na poziomie ustawowym".

Tusk przypomniał, że w toczącej się debacie niektórzy twierdzili, iż obligacje OFE to stuprocentowa gwarancja, a gwarancje państwowe - nie. - Chcę powiedzieć, że państwo, które jest niewypłacalne, jest niewypłacalne także wtedy, gdy ma obowiązek wypłacić obligacje i historia zna takie przypadki. Gwarancja ustawowa tej wierzytelności wobec obywateli emerytów jest gwarancją dokładnie tyle samo wartą, a w perspektywie może nawet bezpieczniejszą, niż gołe obligacje - powiedział.

Zaproponowano również pozostawienie części akcyjnej w OFE. - To mniej więcej połowa aktywów - oszacował premier.

Dobrowolność składek

Obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiły do ZUS, czy do OFE.

Obywatele, którzy są płatnikami składki, będą mogli dokonać wyboru, czy chcą dalej uczestniczyć w tej grze inwestycyjnej na giełdzie, jaką proponuje OFE. Jeśli uznają, że wolą taką państwową gwarantowaną emeryturę od tej z OFE, opartej na akcjach na giełdzie, będą mogli dokonać tego wyboru na rzecz ZUS.

Donald Tusk

- Obywatele, którzy są płatnikami składki, będą mogli dokonać wyboru, czy chcą dalej uczestniczyć w tej grze inwestycyjnej na giełdzie, jaką proponuje OFE. Jeśli uznają, że wolą taką państwową gwarantowaną emeryturę od tej z OFE, opartej na akcjach na giełdzie, będą mogli dokonać tego wyboru na rzecz ZUS - zapowiedział premier.

Jeśli obywatel przez trzy miesiące nie dokona wyboru, to z założenia jego składka będzie trafiała do ZUS.

Premier podkreślił, że składka będzie na poziomie 2,92.

Suwak bezpieczeństwa

- Dla bezpieczeństwa wypłaty emerytur proponujemy tzw. suwak, tzn. obowiązek stopniowego przekazywania aktywów przez OFE do ZUS, 10 lat przed emeryturą. To ZUS będzie odpowiedzialny za wypłaty emerytury z obu filarów i to ZUS będzie informował klientów o stanach kont - poinformował Tusk.

Rostowski: zniesiemy benchmark

Na konferencji obecny był również minister Jacek Rostowski, który zapowiedział liberalizację polityki inwestycyjnej otwartych funduszy emerytalnych oraz zniesie benchmarku. Jak powiedział, chodzi o to, by OFE bardziej aktywnie inwestowały w gospodarkę.

Dodał, że po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym jedyną rzeczą, której nie będą mogły robić fundusze, będzie inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa.

Środki, które zostaną przeniesione na subkonto w ZUS, będą dziedziczone - zapowiedział minister.

- Środki, które będą przeniesione na subkonto w ZUS, na którym od dwóch lat gromadzone są składki, będą podlegały dziedziczeniu  dokładnie w taki sam sposób, jak całość środków na subkoncie, czyli dokładnie jak środki w OFE - powiedział Rostowski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane