• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Dobroczynne SMS-y wkrótce bez VAT

Dobroczynne SMS-y wkrótce bez VAT
Foto: sxc.hu Foto: SMS-y wspierające organizacje charytatywne wcąż są obciążone podatkiem

Być może już niedługo charytatywne SMS-y zostaną zwolnione z podatku VAT. Jak zapowiedział w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski, prawne rozwiązanie w tej sprawie jest już gotowe.

- To rozwiązanie, można powiedzieć jest już gotowe. W tym tygodniu ostatecznie zwodujemy ten dokument, który będzie umożliwiał operatorom wprowadzenie zwolnienia SMS-ów charytatywnych z VAT-u - poinformował w środę podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Grabowski. Dodał, że sprawa ta "ciążyła" resortowi finansów od jakiegoś czasu, bo wolą MF nie było obciążanie podatkiem charytatywnych SMS-ów.

Grabowski zaznaczył, że propozycja MF będzie uwzględniać dotychczasową praktykę, która ukształtowała się w relacjach między operatorami telekomunikacyjnymi, a organizacjami pożytku publicznego. Ujawnił, że zwolnienie będzie zależało od spełnienia kilku warunków.

"Dodatkowy wysiłek"

- To warunki, które są standardowo przyjmowane w relacjach między organizacjami a operatorami. Nie chcieliśmy naruszać tego stanu, który istnieje w tej chwili - poinformował minister. Organizacja będzie musiała mieć zezwolenie na prowadzenie zbiórki, potrzebna będzie umowa między organizacją a operatorem, operator nie będzie pobierał opłaty od organizacji i rozliczy się z nią w określonym terminie.

Grabowski dodał, że dla operatorów zmiana będzie się wiązała z dodatkowym wysiłkiem, gdyż firmy będą musiały zmienić swoje systemy bilingowe.

Długa walka

Organizacje dobroczynne od dłuższego czasu walczą o likwidację podatku VAT, obciążającego charytatywne SMS-y. Zawierają one umowy z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Całość opłat za SMS-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Przepisy podatkowe jednak traktują to jako "usługę telekomunikacyjną" i nakazują w związku z tym obciążenie jej 22-procentowym podatkiem, odprowadzanym do urzędu skarbowego.

4 miliony zł dla budżetu

W efekcie w 2008 roku (za zeszły rok nie ma jeszcze danych) budżet państwa w ten sposób zebrał ponad 4 miliony złotych. Polskie organizacje od dłuższego czasu próbują przekonać rząd do zaniechania tej praktyki, lecz dotąd było to wciąż bezskuteczne. Ministerstwo Finansów twierdziło, że rezygnacja z VAT byłaby niezgodna z prawem europejskim. Urzędników nie przekonywały nawet argumenty, że w wielu krajach Unii VAT-u od charytatywnych SMS-ów się nie pobiera.

Organizacje charytatywne próbowały praktykę tę zaskarżyć do sądu administracyjnego, ale uznał on, że... nie ma ja prawa występować w takiej sprawie. Zdaniem sądu mogliby to ewentualnie zrobić operatorzy telekomunikacyjni.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane