• rozwiń

Dobro Niemiec dobrem Polski

Pakiet jest korzystny dla wszystkich. Musimy dokonać wysiłku. Bo jak Niemcy wpadną w recesję, to Polska też będzie miała problem - twierdzi przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

O przyjęciu zaprezentowanego przez Jose Manuela Barroso "unijnego pakietu antykryzysowego" zdecydują przywódcy państw UE na szczycie UE w połowie grudnia.

Jednak oficjalne stanowiska państw członkowskich powinny nastąpić jak najszybciej, bowiem nowe środki muszą być już uwzględnione w budżetach na 2009 r. - Dlatego konkretnych deklaracji spodziewam się juz teraz - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Barroso.

"Nie prosimy by płacono na innych"

Pakiet pomocowy ma obejmować dwa najbliższe lata i dać impuls do rozwoju gospodarczego poprzez nowe inwestycje, a także pobudzenie popytu i siły nabywczej obywateli dzięki obniżce podatków. Na 200 miliardów euro przewidzianych w planie - 30 miliardów pochodzi z budżetu Wspólnoty, a reszta z budżetów państw członkowskich.

- Chcemy działać wspólnie, ale nie mierzyć każdego kraju jedną miarą. To, co zaprezentowaliśmy, jest przybliżoną średnią. I nie oznacza, że każdy kraj będzie musiał dokonać tego samego wysiłku na poziomie 1,2 proc. PKB - zapewnia przewodniczący KE.

Niektóre kraje mogą jednak odczuwać presję z obawy że zostaną „ukarane” za to, że są w lepszej sytuacji budżetowej, i będą musiały wyłożyć więcej pieniędzy.

Co jest dobre dla General Motors, jest dobre dla USA. A co jest dobre dla USA, jest dobre dla GM. Myślę, że można sparafrazować to powiedzenie dla Niemiec i UE

Jose Manuel Barroso, przewodniczący KE

- Jesteśmy tak powiązani w Unii, że w interesie kraju eksportującego do innych państw członkowskich jest także dokonanie tego wysiłku budżetowego, by innym było lepiej i by zwiększyć popyt na jego eksport – uważa przewodniczący. I podaje za przykład Niemcy, których gospodarka jest napędzana eksportem. Także w ich interesie leży poprawa sytuacji w całej UE.

- Prosimy więc o wysiłek dla ich własnych korzyści. Nie prosimy, by płaciły na innych – powiedział Barroso.

Polsce plan nie potrzebny?

Premier Tusk już zapowiedział, że na entuzjazm jeszcze za wcześnie i niecierpliwie czeka na dyskusję podczas grudniowego szczytu. Polska jest bowiem w gronie państw, przed którymi nie stoi jeszcze widmo recesji. Nasza prognoza wzrostu wynosi znacznie powyżej średniej UE i rząd nie widzi potrzeby uchwalania pakietu budżetowego wspomagania dla gospodarki.

- Kiedyś było takie powiedzenie: Co jest dobre dla General Motors, jest dobre dla USA. A co jest dobre dla USA, jest dobre dla GM. Myślę, że można sparafrazować to powiedzenie dla Niemiec i UE – przypomniał Barroso.

Niemcy są  pierwszym lub drugi partnerem handlowym każdego kraju Unii, to także potężny odbiorca polskiego eksportu. - Chcę uniknąć takiej sytuacji, w której płacić będą tylko ci, którzy zyskują na pierwszy rzut oka. Oczywiście, polska gospodarka jest teraz w dobrej sytuacji, ale – szczerze mówiąc – nikt nie może być pewien, że to się utrzyma – powiedział przewodniczący.

16 grudnia Komisja Europejska ma przedstawić indywidualne zalecenia dla państw UE związane z realizacją strategii lizbońskiej, tak by każdy kraj zaplanował wydatki, które przyniosą realne efekty. - Poprosimy je też o przygotowanie zrewidowanych programów konwergencji. Zalecamy finansowanie gospodarki przyszłości: innowacje, oszczędność energii, Internet szerokopasmowy. Chcemy upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu: połączyć krótkoterminowe zwiększanie popytu z długoterminowymi celami strategii lizbońskiej nastawionej na innowacje - mówił Barroso w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

- 200 mld euro w latach 2009–2011, z czego 170 mld euro z budżetów narodowych, a 30 mld euro z budżetu unijnego
- obniżki VAT na produkty ekologiczne i energooszczędne oraz na usługi pracochłonne
- mniejsze składki społeczne obciążające płace pracowników
- wsparcie dla tracących pracę ze strony Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Globalizacji
- dotacje dla przemysłu motoryzacyjnego i jego kooperantów
- ulgi podatkowe dla budownictwa energooszczędnego
- inwestycje w badania i rozwój
- przyspieszenie zaliczek z unijnych funduszy regionalnych dla małych i średnich przedsiębiorstw

pakiet barroso


kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane