• rozwiń
  • WIG20 2152.45 +0.18%
  • WIG30 2436.61 +0.20%
  • WIG 56697.12 +0.09%
  • sWIG80 11444.87 -0.29%
  • mWIG40 3607.42 -0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:59

Dostosuj

Dobre wyniki zapowiedzią katastrofy?

Dobre wyniki zapowiedzią katastrofy?
Foto: TVN24 Foto: BoA miał 2,8 mld dolarów zysku w I kwartale

Bank of America zrównoważył straty i zarobił w pierwszym kwartale prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Zysk netto banku przekroczył 2,8 miliarda dolarów. Chociaż wyniki finansowe były lepsze od oczekiwań analityków, bank rozczarował rynki ogłaszając szybki wzrost wartości niespłacanych kredytów. A choć złe kredyty są jeszcze pokrywane rezerwami, jednak przyszłość jest niepewna.

Gwałtowny wzrost zysków wynikał głównie z jednorazowych działań: bank zdobył między innymi 1,9 miliarda dolarów dzięki sprzedaży udziałów w chińskim banku.

Szybko wzrosły jednak straty związane ze złymi kredytami - wyniosły ponad 13 miliardów dolarów. To prawie 5 miliardów powyżej prognoz.

Według analityków, dodatnie wyniki nie uciszą akcjonariuszy, którzy domagają się ustąpienia prezesa Bank of America. Akcjonariusze oskarżają Kennetha Lewisa, że przed przejęciem Merrill Lynch nie ujawnił ogromnych strat banku.

Coraz krótsza kołdra

BoA utworzył w pierwszym kwartale 30 miliardów dolarów rezerw na złe kredyty. Jest to dwa razy więcej niż w I kwartale 2008 roku.

Ale to nie koniec problemów. Ale analitycy zwracają uwagę, że jeśli pod wpływem pogłębiającej się recesji sytuacja kredytobiorców pogorszy się, nie tylko BoA, ale i inne wielkie amerykańskie banki mogą mieć kłopoty z funduszami na tworzenie rezerw w następnych kwartałach.

Bowiem w ciągu roku pokrycie złych aktywów przez rezerwy BoA zmniejszyło się z 203 proc. do 121 proc. W tym samym czasie złe aktywa wzrosły o 255 proc., a rezerwy zaledwie o 95 proc.

W Citibanku złe aktywa wzrosły o 128 proc., a rezerwy o 78 proc. Obecnie wskaźnik pokrycia złych kredytów rezerwami wynosi 121 proc., a przed rokiem było to 177 proc.

Wniosek jest jeden - jeśli złe kredyty pod wpływem recesji będą rosły w podobnym tempie jak obecnie, kołdra funduszy, którą amerykańscy giganci bankowi je muszą przykryć, może okazać się zbyt krótka.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane