• rozwiń

Do Sylwestra taksówką nie pojeździsz

Do Sylwestra taksówką nie pojeździsz
Foto: TVN24.pl Foto: Taksówkarze nie chcą płacić VAT

Każdy kto próbował kiedyś złapać taksówkę w Sylwestra wie, że graniczy to niemal z cudem. W ostatnich tygodniach roku nie jest wiele lepiej. Powód: wielu taksówkarzy nie wyjeżdża na ulice, aby... uniknąć płacenia podatku VAT.

Pod koniec grudnia - a czasem wcześniej - wielu taksówkarzy zbliża się do poziomu obrotów, od których musieliby zapłacić podatek VAT od świadczonych usług. W tym roku, zgodnie z przepisami taką kwotą jest 39.700 złotych. Natomiast w roku 2008 będzie to 50 tysięcy złotych.

Co to oznacza dla taksówkarzy? Jeżeli ich roczny obrót przekroczy kwotę graniczną, będą musieli podnieść cenę swych usług o wartość VAT - albo pokryć jego kwotę z własnej kieszeni. I jedno, i drugie przy dużej konkurencji oznaczałoby w praktyce bankructwo.

- Taksówkarze są grupą poszkodowaną,m bo nie przysługuje im prawo do odliczenia VAT, np. za paliwo - tłumaczy doradca podatkowy Marta Szafarowska.

Powyższe zasady odnoszą się do wszystkich usługodawców. Także przedstawiciele innych branż często przprowadzają podobne kalkulacje - i okazuje się, że korzystniej w okolicach Świąt pójść na urlop...

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane