• rozwiń

Do Rosji przez Grzechotki

Do Rosji przez Grzechotki
Foto: TVN24 Foto: O piątku do Rosji można przejechać przez Grzechotki

Oficjalne otwarcie nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu, ale korzystać można z niego już od dziś. Najnowsze - i największe - przejście graniczne Grzechotki - Mamonowo II do Rosji jest już czynne.

Przejście jest przeznaczone dla samochodów osobowych, autobusów i ciężarówek. Nie prowadzi jednak odprawy weterynaryjnej i fitosanitarnej, więc pojazdy z takimi towarami powinny kierować się na przejście w Bezledach.

Pogranicznicy szacują, że w ciągu doby w Grzechotkach będzie można odprawić ok. 5 tys. samochodów osobowych oraz kilkaset autobusów i ciężarówek. Przejście jest całodobowe, ma łącznie 23 pasy odpraw.

Do Grzechotek prowadzi droga szybkiego ruchu - tzw. berlinka - która w Elblągu krzyżuje się z drogami ekspresowymi w kierunku Gdańska i Warszawy.

Grzechotki mają odciążyć ruch na pozostałych przejściach z Federacją Rosyjską. Dotychczas podróżni musieli przekraczać granicę przez przejścia drogowe w Bezledach, Gołdapi lub Gronowie; kolejowe - w Braniewie i Skandawie oraz morskie - w Elblągu i Fromborku.

Jak podało MSWiA, oficjalne otwarcie przejścia Grzechotki - Mamonowo II odbędzie się 7 grudnia. W uroczystościach wezmą udział wiceminister spraw wewnętrznych, Piotr Stachańczyk, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski oraz gubernator Obwodu Kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow.

Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa oraz ze środków pochodzących z Funduszu Phare. Jej całkowita wartość wyniosła 127,7 mln zł, z czego ponad 53 mln zł to środki unijne.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane