• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Do rad TVP i PR już nie twórcy, tylko urzędnicy

Do rad TVP i PR już nie twórcy, tylko urzędnicy
Foto: TVN24 Foto: Reprezentanci skarbu "wkrótce"

Ministerstwo Skarbu zapewnia, że "wkrótce" powinni zostać powołani nowi przedstawiciele resortu do Rad Nadzorczych Telewizji Polskiej SA i Polskiego Radia SA. Jednak tym razem reprezentanci ministra skarbu mają pochodzić z samego resortu, a nie jak poprzednicy - z grupy wskazanej przez środowiska twórcze i naukowe.

Kiedy latem resort skarbu miał do obsadzenia po jednym przysługującym mu miejscu w radach nadzorczych TVP SA i PR SA, zwrócił się do związków twórców, a także środowisk akademockich o wskazanie odpowiednich kandydatów. Jak podkreślano, miał to być sposób na odpolitycznienie mediów publicznych, do rad mieli trafić ludzie cieszący się publicznym zaufaniem.

Cała procedura trwała tygodnie, ale ostatecznie w połowie sierpnia min. Aleksander Grad wybrał swoich przedstawicieli. Zostali nimi zgłoszeni przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. dr hab. Ewa Nowińska (w radzie nadzorczej TVP SA) oraz prof. dr hab. Ryszard Markiewicz (w radzie nadzorczej Polskiego Radia SA).

Ostatecznie jednak prof. Markiewicz wziął udział w jednym posiedzeniu rady (gdy odwołano dotychczasowy zarząd i oddelegowano do pracy tam dwóch członków rady - wg. nieoficjalnych informacji Markiewicz nie głosował za tym rozwiązaniem), zaś prof. Nowińska nie uczestniczyła a żadnym z posiedzeń.

19 września oboje zrezygnowali. Rzecznik ministra skarbu mówił wtedy o jego "zaskoczeniu" i "rozczarowaniu". - Profesor Nowińska napisała w swojej rezygnacji kilka przykrych słów odnośnie powodów swojego odejścia i wcale nie jest tak łatwo znaleźć osoby, które chciałyby uczestniczyć w pracach tej Rady Nadzorczej - mówi teraz Maciej Wewiór w wypowiedzi dla Polskiego radia.

Jak dodaje, jeszcze we wtorek powinna zostać zakończona ocena nowych kandydatów. Według jego słów, nowi reprezentanci ministra skarbu zostaną wybrani z samego resortu.

Na nowego przedstawiciela Ministerstwa Skarbu czeka ze szczególną niecierpliwością Rada Nadzorcza Polskiego Radia. Statut tego organu przewiduje, że w niepełnym składzie nie może podejmować ona decyzji.

Do obsadzenia pozostaje także po jednym miejscu we wszystkich 17 publicznych regionalnych rozgłośniach radiowych - tam minister dotąd nie delegował swych przedstawicieli.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane