• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Do Polski płynie za mało gazu

Do Polski płynie za mało gazu
Foto: TVN24 Foto: PGNiG: Dostawy dla przemysłu nie są zagrożone

Polska wciąż nie otrzymuje należytej ilości gazu z Ukrainy - podaje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Dostawy dla przemysłu nie są jednak zagrożone - uspokaja polski dystrybutor.

Kryzys gazowy wprawdzie się już zakończył, ale do Polski nadal nie płynie taka ilość gazu, jaka powinna być dostarczana przez Ukrainę.

- Ze wschodu płynie do Polski jedynie 76 procent zakontraktowanego surowca - tłumaczy w rozmowie z TVN CNBC Biznes rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.

1/4 gazu mniej

Dodatkowe dostawy przez Białoruś zostały całkowicie zatrzymane. - To oznacza, że Polska otrzymuje o 1/4 gazu mniej niż powinna - dodaje Zakrzewska.

PGNiG uspokaja jednak, że chwilowe problemy z dystrybucją surowca nie dotkną polskiego przemysłu. - Nie spodziewamy się ograniczeń w dostawach gazu dla PKN Orlen czy Zakładów Azoty w Puławach - wyjaśnia Zakrzewska.

Jak wynika z oświadczenia spółek Gaz-System i PGNiG - na przejściu z Białorusią odbieramy obecnie 7 mln metrów sześciennych gazu na dobę - tyle ile na przejściu z Ukrainą. Gaz w ramach tego kontraktu odbierany jest też wprost z rurociągu jamalskiego w Lwówku i Włocławku, zgodnie z umowami.

Wojna gazowa

Po dwóch tygodniach przerwy rosyjski gaz zaczął w ubiegły wtorek docierać przez Ukrainę do państw Unii Europejskiej. Gazprom odkręcił kurki o godz. 10.00 czasu moskiewskiego (8.00 czasu polskiego).

Wkrótce potem ukraińscy operatorzy potwierdzili, że dostali gaz, a o godzinie 12.00 o otrzymaniu paliwa informowała Słowacja, później zaś Węgry.

eq ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane