• rozwiń

Do notariusza stań w kolejce

Do notariusza stań w kolejce
Foto: TVN24 Foto: Mieszkania wykupywać można tylko w teorii. Czy rząd si tym zajmie?

Polacy nie mogą skorzystać z dobrodziejstw ustawy uwłaszczeniowej, bo brakuje wolnych notariuszy. Kancelarie mają już pozajmowane terminy do końca tego roku - pisze "Dziennik".

Znów okazuje się, że blokując dostęp do zawodu, korporacje zawodowe działają wyłącznie we własnym interesie. Do wykupu mieszkania w Polsce uprawnionych jest ponad 900 tysięcy osób, ale zdecydowana większość z nich nie będzie miała na to szansy w najbliższym czasie - zatrudnienie notariusza jest praktycznie nie wykonywalne, kancelarie dosłownie się zapchały.

W 70-tysięcznych Pabianicach, na przykład, działają zaledwie trzy kancelarie notarialne. Dwie nie przyjmują już zapisów na podpisanie aktów własności.

- Nie mamy wolnych miejsc do końca roku. Zapisy trwały dosłownie kilka dni - mówi w kancelarii Dariusza Kupisa.

Podczas gdy wszyscy odchodzą w kolejkach od zmysłów, notariusze zacierają ręce. W takiej sytuacji mają oni gwarancje zarobku przez najbliższe kilkanaście miesięcy. Oficjalnie korporacja notarialna zapewnia, że każdy zostanie obsłużony.

- Spokojnie, w regionie takie kłopoty są tylko w Pabianicach. Akty własności to nic nadzwyczajnego. Można sporządzać nawet 10 dziennie - bagatelizuje Andrzej Szereda, rzecznik Izby Notarialnej w Łodzi.

Problem jednak jest. Nawet w największych miastach: Joanna Greguła, prezes Rady Izby Notarialnej w Krakowie - Nie dokonamy cudów, w ustawowe trzy miesiące nie da się zawrzeć wszystkich umów. Ale nie dramatyzujmy. Ludzie będą musieli uzbroić się w cierpliwość - mówi. W kancelarii prezes Greguły też nie ma już wolnych terminów do końca roku.

tan

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane