• rozwiń

Do księgi wieczystej zajrzysz w sieci

Do księgi wieczystej zajrzysz w sieci
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Do księgi wieczystej zajrzysz w sieci

Będzie taniej i szybciej - rząd pracuje we wtorek nad założeniami nowelizacji ustawy o KRS. Rejestr już niebawem ma być dostępny przez internet, podobnie ma stać się z księgami wieczystymi - zapowiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister spraw wewnętrznych Witold Drożdż. Nowe przepisy znacznie ułatwią postępowania sądowe i administracyjne.

Zasadami dostępu do Krajowego Rejestru Sądowego za pośrednictwem internetu rząd zajmuje się na wtorkowym posiedzeniu. Wgląd w KRS ma być powszechny i bezpłatny, a dokumenty z internetowego rejestru będą mieć taką samą moc urzędową, jak te w wersji papierowej. Będą opatrzone specjalnymi znacznikami - szatą graficzną i kodem cyfrowo-literowym.

Księgi Wieczyste w sieci

Podobnie ma być z dokumentami z ksiąg wieczystych - zapowiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Dróżdż. - W połowie roku zostaną udostępnione dane z KRS-u na znacznie szerszą skalę niż to jest obecnie. Podobnie jeżeli chodzi o księgi wieczyste - obiecał.

Minister dodał, że już w połowie tego roku będą one dostępne w sieci dla notariuszy i komorników. Natomiast pod koniec roku z internetowych ksiąg wieczystych będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani.

- A więc zostaną otwarte te wszystkie podstawowe rejestry publiczne, z których danych bardzo często, jako obywatele, jako przedsiębiorcy, potrzebujemy do załatwiania szeregu spraw urzędowych - podkreślił wiceminister.

Zmiany także w rejestracji NIP

Kolejną ważną zmianą ma być nowy sposób rejestracji numeru identyfikacji podatkowej. NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców "z urzędu", bezpośrednio po uzyskaniu przez sąd rejestrowy informacji o jego nadaniu przez urząd skarbowy.

Zakłada się, że wpis nie będzie podlegał opłacie sądowej oraz ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jak przekonuje rząd, takie rozwiązania będą korzystne dla przedsiębiorców.

mon/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane