• rozwiń
  • WIG20 2314.58 -0.30%
  • WIG30 2656.16 -0.36%
  • WIG 60204.62 -0.28%
  • sWIG80 11921.88 +0.14%
  • mWIG40 4051.62 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:44

Dostosuj

Do końca roku bez emisji publicznych na rynku euro i dolara

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Większość walutowych potrzeb pożyczkowych na 2014 rok zostało już sfinansowanych. Ministerstwo Finansów nie planuje już emisji publicznych na rynku euro i dolara - poinformował wiceszef tego resortu Wojciech Kowalczyk.

W czwartek Polska sprzedała 10-letnie obligacje w dolarach. Wyceniono je na 125 punktów bazowych powyżej rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji rządowych, co odpowiada rentowności 4,099 procent.

Bez publicznych emisji

Była to druga emisja polskich obligacji w tym roku za granicą. Na początku stycznia MF sprzedało 10-letnie obligacje warte dwa miliardy euro. - Po emisji mamy sfinansowane około 65 procent całorocznych potrzeb walutowych, a uwzględniając planowane ciągnięcia kredytów z międzynarodowych instytucji finansowych – prawie 90 procent - poinformował w piątek Kowalczyk.

- Oznacza to, że nie powinniśmy już w tym roku przeprowadzać publicznych emisji na rynku euro i dolara, a skoncentrujemy się na mniejszych projektach docierających do nowych inwestorów - dodał.

Obligacje sprzedane

Kowalczyk podał także, że Polska sprzedała obligacje na rynku amerykańskim, wykorzystując dobrą sytuację rynkową i spadek rentowności obligacji amerykańskich.

- Dzięki temu uzyskaliśmy niższą rentowność i najniższy spread w stosunku do obligacji rządu amerykańskiego od czasu upadku banku Lehman Brothers - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane