• rozwiń

Do granicy za darmo przez pół roku

Od listopada 2011 do maja 2012 przejazd odcinkiem autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka będzie bezpłatny - zadeklarowali w czwartek Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury i prezes spółki budującej autostradę.

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk oglądał budowę tego odcinka autostrady w Bolewicach (wielkopolskie). - Wizytacja potwierdziła te wszystkie informacje, które spływają do nas w formie raportów. Widać, że inwestycja zostanie zrealizowana na czas - powiedział później dziennikarzom.

Za darmo już od listopada

Planowany termin oddania 106-kilometrowego odcinka autostrady to listopad 2011 roku. - Od listopada do czasu uruchomienia punktów poboru opłat, czyli do maja 2012, nowym odcinkiem będzie można jeździć bez opłat - zadeklarował Grabarczyk. Według obecnych szacunków, po tym czasie opłaty będą kształtowały się na poziomie 20 groszy za kilometr dla samochodu osobowego i ok. 46 groszy dla ciężarówki.

Betonowa nawierzchnia

Na ostatnim odcinku A2 zrealizowano do tej pory około 60 proc. prac ziemnych i drogowych, w tym 10-kilometrowy odcinek, na którym - dla celów testowych - położono betonową nawierzchnię. Cała autostrada na odcinku od Nowego Tomyśla, gdzie teraz kończy się A2, do Świecka będzie miała nawierzchnię betonową. Koszt zbudowania tego odcinka autostrady to 1.298 mln euro. Według danych wykonawcy, z tego około 25 proc. to działania zabezpieczające wymagania środowiskowe.

2,5 tys. osób i 1,4 tys. maszyn budowlanych

Na 106-kilometrowym odcinku budowanej autostrady będzie 87 obiektów mostowych w tym pięć węzłów autostradowych. Na budowie bezpośrednio zatrudnienie znalazło ok 2,5 tys. osób, które wykorzystują 1,4 tys. maszyn budowlanych.

Obecnie autostrada A2 liczy 253,9 km i łączy Łódź z Nowym Tomyślem. Na odcinku od Konina do Nowego Tomyśla jest płatna. Po oddaniu budowanego odcinka A2 będzie liczyć prawie 360 km

mst/ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane