• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Do euro nie ma drogi na skróty"

"Do euro nie ma drogi na skróty"
Foto: sxc.hu Foto: Strefa euro nie dla każdego

- Europejski Bank Centralny odrzuca propozycje Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie możliwości przyjęcia euro przez należące do UE państwa Europy Środkowej i Wschodniej, jeszcze zanim staną się pełnoprawnymi członkami strefy euro - pisze "Financial Times".

W poniedziałek to właśnie "FT" napisał, powołując się na poufny raport MFW, że w czasach kryzysu kraje aspirujące do przyjęcia euro mogłyby to zrobić nawet bez spełniania kryteriów z Maastricht. EBC odpowiada jednak, że jakakolwiek "droga na skróty" ku strefie euro jest niemożliwa.

MFW wyszedł przed szereg?

Podobnego zdania, co EBC jest premier Luksemburga i przewodniczący Eurogrupy Jean-Claude Juncker. Sceptycznie do inicjatywy MFW podeszli też cytowani przez dziennik ekonomiści polscy, węgierscy czy rumuńscy.

"Financial Times" odnotowuje, iż w opinii większości analityków przyśpieszona ścieżka przyjmowania euro w przypadku takich państw, jak Polska czy Czechy - o płynnych kursach wymiany walut - jest w praktyce niemożliwa, natomiast inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o kraje o stałych kursach wymiany, jak np. państwa bałtyckie.

Ekonomista Torbjoern Becker, kierujący Sztokholmskim Instytutem ds. Przemian Gospodarczych zaznaczył: "Kraje bałtyckie czekają na to już od dawna. To tylko kwestia czasu".

Według MFW, największa korzyść z przyjęcia euro dla państw członkowskich UE to rozwiązanie problemu narastania zadłużenia zagranicznego.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane