• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Długo szukają, szybko kupują

Długo szukają, szybko kupują
Foto: TVN24 Foto: Jak kupiec się zdecyduje, to kupuje już szybko

Przeciętny sprzedający, któremu udało się zawrzeć transakcję w sierpniu, na sprzedaż swego mieszkania musiał czekać ok. 3,5 miesiąca - wynika z danych firmy Home Broker. Jak oceniają eksperci firmy, nabywcy wybierają mieszkania coraz dłużej, ale jak się zdecydują - to kupują szybko.

Dla podpisanych w sierpniu umów ostatecznych o sprzedaży mieszkania łączny czas sprzedaży wyniósł średnio 108 dni. Średnio w tym roku trwa to 112 dni.

Jeszcze na początku roku transakcja - od wystawienia mieszkania do sprzedaży do zawarcia ostatecznej umowy - zajmowała przeciętnie 130-140 dni. W marcu nastąpiło gwałtowne przyspieszenie i okres ten skrócił się do 87 dni. Potem jednak klienci zaczęli zastanawiać się dłużej.

Trzy miesiące szukania kupca

Jak zauważają eksperci Home Broker, w sierpniu wyraźnie widać, że kupujący zaczynają wybrzydzać, choć mają pieniądze. Świadczy o tym czas od wystawienia oferty do zawarcia umowy przedwstępnej: w lipcu sprzedającemu zajmowało to średnio 71 dni, w lipcu już trzy tygodnie więcej - 91 dni.

Oznacza to, że znalezienie zdecydowanego na transakcję kupca zajmuje aż trzy miesiące. Eksperci Home Broker uważają, że przebieranie przez kupujących w ofertach oznacza słabość rynku, co jest powiązane ze spadkiem cen ofertowych w największych miastach. Towarzyszy temu duża oferta mieszkań na rynku pierwotnym.

Jak wybierze, to kupuje

Jednak kiedy kupujący juz się zdecyduje, to dalej wydarzenia toczą się ekspresowo: średni czas od zawarcia umowy przedwstępnej do finalnej w sierpniu wyniósł zaledwie 17 dni. Jeszcze w lipcu zajmowało to 54 dni (41 dni średnio w tym roku).

W sierpniu rekordowo wysoki okazał się udział transakcji, w przypadku których zawarto tylko umowę ostateczną: 42 proc. wobec 11 proc. w lipcu (średnio 23 proc. w tym roku). Eksperci uznają, że w takim wypadku lokal kupowany zwykle jest za gotówkę. Sierpniowy wynik był rekordowy od stycznia 2009, od kiedy zbierane są te dane.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane