• rozwiń

Dług USA przekroczył 15 000 000 000 000

Dług USA przekroczył 
15 000 000 000 000
Foto: sxc.hu/The U.S. Debt Clock Foto: Kolejna bariera przekroczona

Dług Publiczny USA przekroczył w środę wieczorem lokalnego czasu 15 bln dol. Politycy partii republikańskiej nazwali środę "niesławnym dniem", bo 15 bln to już bardzo blisko równowartości amerykańskiego PKB.

Przyrost amerykańskiego długu można śledzić w internecie na specjalnym zegarze. Dziennie zwiększa się on o ok. 56 mld dol dziennie. Na początku 2008 roku wynosił on nieco dziewięć bln dol, na początku 2009 roku niecałe 10,5 bln, rok później już ponad 12, a na początku tego roku niecałe 14 bln.

Republikanie nie zostawiają na Demokratach i administracji prezydenta Baracka Obamy suchej nitki za - jak to określają - nadmierne zadłużenie kraju.

Kilka miesięcy temu prezydent Obama straszył, że jeśli USA nie podniosą limitu zadłużenia z ustawowych 14,3 bln dol, to USA zbankrutują. Jego rozpaczliwe apele przyniosły skutek, ponieważ na początku sierpnia Kongres zgodził się na zwiększenie limitu o 2,8 bln dol. O tyle samo miał zostać zmniejszony deficyt budżetowy poprzez cięcia wydatków rządowych w ciągu 10 lat.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane