• rozwiń
  • WIG20 2160.96 +0.29%
  • WIG30 2446.33 +0.26%
  • WIG 56963.30 +0.32%
  • sWIG80 11462.71 +0.10%
  • mWIG40 3639.35 +0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:11

Dostosuj

Dlaczego w stolicy zabrakło prądu?

Awaryjne wyłączenie jednego z dwóch pracujących bloków w Elektrociepłowni Siekierki było powodem przerwy w dostawie prądu, jaka nastąpiła w Warszawie w ubiegłym tygodniu. Całkowity brak prądu dotknął wówczas południowe dzielnice miasta.

Przyczyny awarii badała wspólna komisja RWE Stoen Operator, Vattenfall Heat Poland oraz PSE Operator.

Awaria bloku nr 9

Komisja ustaliła, że 20 sierpnia zakłócenie w pracy sieci wystąpiło w bloku nr 9.

W konsekwencji "doszło do istotnej zmiany w rozkładzie mocy zasilającym aglomerację warszawską" - czytamy w komunikacie przysłanym przez RWE Stoen. Brak w dostawie prądu nastąpił o godz. 8.40. Pełne zasilanie przywrócono już o godzinie 9.16.

Żadnych uszkodzeń

Według komunikatu, zakłócenie nie spowodowało żadnych uszkodzeń urządzeń pracujących w sieci RWE Stoen Operator. "Przeciążone i wyłączone wcześniej linie podjęły normalną pracę, a blok nr 9 został załączony o godz. 12.07" - poinformowano w komunikacie.

W ubiegłą środę w godzinach porannych brak prądu był odczuwalny na Mokotowie, Stegnach, Ochocie, Ursynowie, Imielinie i Służewcu. Bez napięcia było sześć stacji wysokiego napięcia w tej części stolicy oraz jedna na terenie Zakładu Energetycznego Warszawa Teren.

Częstsze zaciemnienie?

Zdaniem ekspertów, linie energetyczne w polskich miastach są przeciążone i większej liczbie miast - nie tylko Warszawie - mogą grozić nagłe przerwy w zasilaniu. "Polska energetyka cierpi na brak nowoczesnych, odpornych na awarie mocy wytwórczych - pisaliśmy po awarii. - Brak inwestycji spowodował, że szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną zbliża się do maksymalnej mocy, którą może dostarczyć Polski system energetyczny".

PSE Operator, właściciel sieci przesyłowych w Polsce, już w maju ostrzegał, że tego lata grożą nam blackouty. Wśród najbardziej zagrożonych zaciemnieniem miast wymieniał Warszawę, Poznań i Wrocław.

lad ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane