• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Dla PZU "mniej niż zero" to 10

Dla PZU "mniej niż zero" to 10
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: PZU podnosi opłatę za OC

Miało być "Mniej niż zero", a wyszło plus 10. PZU, w którym ubezpiecza się połowa polskich kierowców, wbrew zapowiedziom, od 1 kwietnia podnosi o 10 proc. ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. - Podwyżka jest i tak dwa razy mniejsza niż powinna być - broni się ubezpieczyciel.

Podwyżka związana jest z tzw. podatkiem Religi, czyli składką na leczenie ofiar wypadków. Dodatkowa opłata w wysokości 12 proc. składki OC jest przekazywana do Narodowego Funduszu Zdrowia. Po wprowadzeniu nowego podatku w październiku 2007 roku stawki podniosła większość towarzystw ubezpieczeniowych. Wyjątkiem było PZU, które jednak zmienił zdanie.

Solidarni z kierowcami

PZU wyliczyło, że musi wpłacić w tym roku do budżetu NFZ ogromną kwotę ponad ćwierć miliarda złotych. Sami sobie z taką kwotą nie poradzą.

Żeby w pełni zrekompensować podatek Religi, musielibyśmy podnieść stawki aż o 20 proc. Postanowiliśmy podzielić się tym kosztem z klientami i korekta stawek OC będzie wynosiła 10 proc., a pozostałe koszty bierzemy na siebie

witkowski o oc

- Żeby w pełni zrekompensować podatek Religi, musielibyśmy podnieść stawki aż o 20 proc. Postanowiliśmy podzielić się tym kosztem z klientami i korekta stawek OC będzie wynosiła 10 proc., a pozostałe koszty bierzemy na siebie - mówi rzecznik prasowy Grupy PZU Michał Witkowski. Rzecznik przypomina, że od wprowadzenia podatku Religii" minęło pół roku.
- Czas ten wykorzystaliśmy na analizy i wyliczenia. Wiemy, jak to obciążenie wpłynie na finanse spółki. Liczyliśmy, że podatek zostanie zlikwidowany. Nie chcieliśmy podwyższać cen pochopnie - tłumaczy.

Oddadzą pole za pochopne deklaracje?

Postępowaniem PZU, który najpierw obiecał pozostawić stawki na niezmienionym poziomie, a potem zarzucił ten pomysł zajęła się nawet Komisja Nadzoru Finansowego. Po prześwietleniu reklamy "Mniej niż zero", która uspokajała kierowców ubezpieczonych w PZU, że ceny ich OC nie wzrosną, stwierdziła jednak, że ponieważ w zmieniał się zarząd ubezpieczyciela, to mogła się też zmienić strategia. Komisja wskazuje jednak na inne straty, które PZU może ponieść za niedotrzymanie słowa. - Wydaje się, ze przez tak szybką zmianę decyzji może stracić zaufanie klientów, którzy mogą przejść do konkurencji - uważa Katarzyna Biel z KNF.

Konkurencja bowiem szybciej wyliczyła, że tego, co nieuniknione nie da się odwlekać.

Wydaje się, ze PZU przez tak szybką zmianę decyzji może stracić zaufanie klientów, którzy mogą przejść do konkurencji.

biel o pzu

- Podnieśliśmy składkę OC o 12 proc. w październiku ubiegłego roku. Wiedzieliśmy, że podniesienie ceny będzie nieuniknione - mówi dyrektor dep. Public Relations Link4 Damian Ziąber.

- Cieszę się ze PZU w tej chwili dołączyło do wszystkich innych towarzystw pod tym względem i również wychodzi z założenia, ze ten podatek jest niekorzystny, wpływa niekorzystnie na finanse firm ubezpieczeniowych oraz na cenę płaconą przez klienta - dodaje dyrektor generalny AXA Ubezpieczenia, Ryszard Bociong. Zaznacza, że jego firma nie kieruje się decyzjami PZU w ustalaniu swoich stawek. - W ostatnich tygodniach dokonaliśmy ponownie analizy naszej taryfy w świetle osiągniętych wyników i doszliśmy do wniosku, że jesteśmy w stanie obniżyć stawki dla znaczących grup klientów co też uczyniliśmy - dodaje.

Jest nadzieja, chociaż mała

Ustawa, która wprowadzała podatek została zaskarżona przez PKPP Lewiatan do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli jednak nawet Trybunał uzna, że jest ona niekonstytucyjna, a ubezpieczyciele po przeliczeniach stwierdzą, że mogą trochę obniżyć ceny, to na duże obniżki stawek nie ma co liczyć.

Mamy jedne z najniższych OC w Europie. Niedawno zwracała nam nawet na to uwagę Komisja Europejska, co cala branża w Polsce odczytała jako zapowiedz konieczności podwyższenia cen.

makowiecki o oc

- Ta podwyżka, wprowadzona jako odpowiedź na podatek Religi, byłaby cofnięta, co wcale nie oznacza, że składki byłyby zdecydowanie niższe Zakładam, że w ślad za wycofaniem tego podatku wprowadzonaby została jakaś inna forma obciążeń ubezpieczycieli kosztami leczenia - mówi Zdzisława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Link4.

Inne powody przemawiające o tym, że taniej mnie będzie podaje Artur Makowiecki z "Gazety Ubezpieczeniowej".
- Mamy jedne z najniższych OC w Europie. Niedawno zwracała nam nawet na to uwagę Komisja Europejska, co cala branża w Polsce odczytała jako zapowiedz konieczności podwyższenia cen OC - tłumaczy ekspert.

Więcej szczegółów na ten temat na stronie www.tvncnbc.pl

mkg//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane