• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Dla kogo pomostówki? Firmy nie wiedzą

Dla kogo pomostówki? Firmy nie wiedzą
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Niejasne pomostówki

Ustawa o emeryturach pomostowych nie daje jasnej odpowiedzi na pytanie, kogo uznać za uprawnionego do świadczeń - alarmują pracodawcy. To stwarza spory problem, bo pracownicy, którzy będą uprawnieni do wcześniejszych emerytur, płacą składkę wyższą o 1,5 punktu procentowego. Dla dużego zakładu to koszt nawet kilku milionów złotych rocznie.

Przedsiębiorcy mają kłopot, ponieważ wciąż brak spisu szkodliwych zawodów, który powinien być sporządzony przez Państwową Inspekcję Pracy. Firmy nie mogą przez to precyzyjnie ocenić, które stanowiska pracy w ich firmach są szkodliwe dla zdrowia i w związku z tym nie wiedzą, w jaki sposób opłacać dodatkowe składki za swoich pracowników. Osoby, które będą uprawnieni do emerytur pomostowych płacą bowiem składkę wyższą o 1,5 pkt proc. do Funduszu Emerytur Pomostowych.

- Pracodawcy stoją przed dylematem. Zazwyczaj mówią: zapłacę, bo to nie są ogromne pieniądze. Ale dlaczego oni mają je stracić? - zastanawia się Magdalena Janczewska z Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Miliony rocznie

Jak wyliczyła KPP, dla dużej huty wyższe składki to wydatek nawet 3 mln zł rocznie. Wpłacanie takich kwot "na wszelki wypadek" w grę nie wchodzi, firmy muszą zatem ustalić, za których pracowników płacić, a za których nie. Jak to zrobić? Tego do końca nie wie nikt. Ani pracodawca - bo przepisy są niejasne. Ani Inspekcja - bo może to sprawdzić dopiero w trakcie kontroli.

Szukając odpowiedzi najlepiej zgłosić się do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. - Odpowiadamy, konsultujemy, czasami w formie ekspertyz, czasami w formie odpowiedzi - to w zależności od zapytania. Takich zapytań w zeszłym roku było kilkaset. W tym roku - również. Jest już dużo, nie wiem na czym się skończy - mówi Joanna Bugajska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy PIB.

Szczegółowy poradnik Instytutu znaleźć można na stronie ciop.pl. Informacji można też poszukać na ministerialnej witrynie emeryturypomostowe.gov.pl.

Żeby jednak przepisy uprościć na tyle, aby lektura kilkudziesięciostronicowego przewodnika nie była konieczna, 11 marca w sprawie pomostówek ma obradować Komisja Trójstronna.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane