• rozwiń
  • WIG20 2337.36 -0.22%
  • WIG30 2672.72 -0.24%
  • WIG 60844.50 -0.14%
  • sWIG80 11960.39 0.00%
  • mWIG40 4041.44 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:20

Dostosuj

Dla kogo pomoc społeczna

Dla kogo pomoc społeczna
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Minimum dochodowe określa najniższy standard życia

351 zł na członka rodziny i 477 zł dla osoby samotnej - taki poziom minimum dochodowego powinien uprawniać do otrzymywania pomocy społecznej - proponuje rządowi Ministerstwo Pracy. Progi te są o 50 groszy wyższe niż w ubiegłym roku. Miały być jeszcze wyższe, ale w związku z nowelizacją budżetu znacznie zmniejszono wydatki na pomoc społeczną i świadczenia.

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak w rozmowie z TVN CNBC Biznes wyjaśniła, że progi minimum dochodowego obowiązywałyby tylko od października do grudnia. W kolejnym budżecie ich wysokość mogłaby zostać zmieniona.

Minimum to kwota określająca koszyk dóbr, które zapewniają najniższy standard życia. Poniżej niego występuje biologiczne zagrożenie życia. Proponowane przez ministerstwo progi są o 50 groszy wyższe od minimum egzystencji za rok 2008, obliczanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Minister pracy zapowiadała wcześniej starania o podniesienie progów w tym roku, ale musiała wycofać się z planów w związku ze spowolnieniem gospodarczym i problemami budżetu spowodowanymi niższymi od planowanych wpływami.

Projektem rozporządzenia w sprawie proponowanego poziomu minimum dochodowego ma się zająć jutro komitet stały Rady Ministrów.

Mniej na pomoc społeczną i świadczenia

Nowelizacja ustawy budżetowej zmniejsza wydatki resortu pracy na pomoc społeczną i świadczenia rodzinne o 2,3 mld zł - przewiduje projekt zaaprobowany w środę przez Komisję Polityki Społecznej. Zgodnie z nim, zaplanowana w budżetach wojewodów kwota 12,5 mld zł na realizację zadań z pomocy społecznej oraz na świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego została zmniejszona o 862 mln.

Największemu uszczupleniu ulegną środki przeznaczone na świadczenia rodzinne - o 806 mln zł. Ograniczone też zostaną środki na wypłatę zasiłków stałych (o 19,8 mln zł), dofinansowanie do domów pomocy społecznej (13,4 mln zł), dofinansowanie ośrodków pomocy społecznej (11,2 mln zł), a także realizację programu dożywiania (7,8 mln zł).

Jednocześnie zmniejszona zostanie zaplanowana na rok 2009 rezerwa celowa na świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego o 1,365 mld zł oraz rezerwa na zadania z pomocy społecznej (wypłata dotacji celowych dla gmin i powiatów na zasiłki dla cudzoziemców, poprawę standardów w domach opieki społecznej oraz dodatki do wynagrodzeń pracowników socjalnych) o 100 mln zł.

mon ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane