• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Dla kogo Plus?

Dla kogo Plus?
Foto: TVN24.pl Foto: Sieć dyskontowa szuka nowego właściciela

O zakup sieci supermarketów należących do niemieckiej grupy Tangelmann, starają się już Carrefour i Tesco - dowiedziała się"Rzeczpospolita". W grę wchodzi nawet miliard zł. Właściciel sieci na razie nie potwierdza informacji o rozmowach.

Pozycja Plusa w Polsce nie jest zbyt mocna - choć jest trzecią co do wielkości siecią dyskontową, na liście największych firm handlowych w Polsce firma plasuje się dopiero w trzeciej dziesiątce. Plany zakładały jednak znacznie mocniejszą pozycję. Niemcy zapowiadali, że otworzą w Polsce 1000 sklepów - na koniec sierpnia było ich jednak tylko 203 i przez rok sieć powiększyła się jedynie o ok. 20 placówek. Do Tengelmanna należy też sieć marketów budowlanych OBI - dzisiaj w Polsce działa ok. 30 takich sklepów. Firma nie chce jednak sprzedawać tej marki.

Ponad 200 sklepów Plus wypracowało w ubiegłym roku 1,4 mld zł przychodów. Z szacunków gazety wynika, że wartość sprzedaży może przekroczyć miliard zł. Ich podstawą jest wycena spółek handlowych notowanych na giełdzie, m.in. w Warszawie.

Strategia wyjścia

W ubiegłym roku na wyjście z polskiego rynku zdecydowała się francuska grupa Casino, właściciel sieci Geant i Leader Price, oraz holenderski Ahold prowadzący sklepy Albert i Hypernova. Obydwie spółki do ostatniego dnia przed ogłoszeniem transakcji dementowały informacje, że planują sprzedaż polskich sklepów.

Tengellmann, podobnie jak holenderski Ahold, zaczął rozliczać z realizacji planów swoje regionalne oddziały. Firma sprzedała już sklepy Plusa w Hiszpanii. Szuka nabywcy na punkty w Niemczech. Jak napisał tygodnik branżowy "Lebensmittel Zeitung", najpoważniejszymi kandydatami są grupa Rewe, znana z sieci Billa i Selgros, oraz Edeka. Sieć działa jeszcze w Grecji, Austrii, Portugalii, Rumunii, w Czechach i na Węgrzech.

Łatwiej kupić, niż zbudować
Chętnych na przejęcie sieci w Polsce na pewno nie będzie brakowało. Wśród zainteresowanych wymieniane są Tesco i Carrefour - obydwie nie chcą się wypowiadać na temat transakcji. Do tej grupy zaliczana jest też sieć hipermarketów Real - byłaby to dla niej szansa wejścia w nowy format handlowy.

Nawet jeśli w oficjalnych wypowiedziach firmy nie chcą komentować ewentualnej transakcji, to problemów ze sprzedaniem Plusa nie będzie. Od 18 września obowiązuje nowa ustawa, znacznie utrudniająca powstawanie nowych sklepów o powierzchni ponad 400 mkw. Na każdy obiekt wymagana jest zgoda władz lokalnych poprzedzona szeregiem analiz i opracowań.

Trochę potrwa, zanim się okaże, jak urzędnicy w praktyce będą stosowali nowe uregulowania, jednak w branży handlowej, zwłaszcza wśród sieci, dominuje przekonanie,że ustawa znacząco utrudni rozbudowę sieci. Znacznie łatwiej będzie przejąć istniejące sklepy, niż powoli otwierać nowe obiekty.

Eksperci są zgodni, że polski rynek handlowy czeka konsolidacja. Trzy wiodące sieci mają u nas jedynie 15 proc. udziału w sprzedaży - w Niemczech ponad 60 proc., a w Danii 90 proc. Dlatego analitycy przewidują wycofywanie się kolejnych spółek z naszego rynku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane