• rozwiń
  • WIG20 2215.95 +0.68%
  • WIG30 2516.74 +0.59%
  • WIG 58306.15 +0.28%
  • sWIG80 11537.72 -0.45%
  • mWIG40 3795.71 -0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:05

Dostosuj

Dieslem i na gaz pojedziemy drożej

Dieslem i na gaz pojedziemy drożej
Foto: sxc.hu Foto: Olej napędowy zdrożeje

Jazda dieslem będzie droższa. Po posunięciach rządu, od stycznia cena litra oleju napędowego będzie o 16 groszy wyższa. Wzrosną też opłaty doliczane do ceny autogazu - zapowiada "Gazeta Wyborcza".

We wtorek rząd zajmie się nowelizacją ustawy o płatnych autostradach i Krajowym Funduszu Drogowym, która wprowadza nowe stawki opłaty paliwowej od oleju napędowego i autogazu.

Nowelizacja zgłoszona przez Ministerstwo Infrastruktury - trzecia już w tym roku - przewiduje, że od 1 stycznia o 14 groszy wzrośnie opłata akcyzowa doliczana do każdego litra oleju napędowego. A ponieważ od niej płaci się jeszcze podatek VAT, to rząd szacuje łączny wzrost ceny oleju napędowego o 16 groszy na litrze.

Stawka opłaty paliwowej od autogazu wzrośnie o 3,5 proc., ale rząd nie podał, o ile podbije to cenę detaliczną tego paliwa.

Bo euro było za silne

Skąd ten wzrost? Unijna dyrektywa energetyczna nakłada na państwa członkowskie obowiązek stosowania pewnych minimalnych stawek podatku akcyzowego na wyroby energetyczne, w tym paliwa. Stawki te wyrażone są w euro, natomiast ich przeliczenie na walutę krajową następuje na podstawie kursu stosowanego w pierwszym dniu roboczym października każdego roku i ogłoszony w oficjalnym Dzienniku UE. W tym roku dla Polski było to 4,245 zł za euro.

Ustalona na rok 2009 dopłata do ceny 1000 litrów oleju napędowego wynosiła równowartość 274 euro - co dawało 1048 zł podatku akcyzowego plus 92,61 zł opłaty paliwowej, która jest przeznaczona na budowę dróg oraz wsparcie kolei.

Od przyszłego roku minimum opłat doliczanych do 1000 l oleju napędowego musi wzrosnąć do 302 euro, co przeliczono na równowartość 1 282 zł.

Na drogi i koleje

Rząd postanowił, że cała tą podwyżkę doliczy do opłaty paliwowej od oleju napędowego. Dzięki temu Ministerstwo Infrastruktury chce zebrać więcej pieniędzy na budowę dróg i koleje. Bo w tym roku rząd postanowił, że nie będzie z wydawać pieniędzy z budżetu na budowę nowych autostrad i dróg ekspresowych. Inwestycje drogowe ma finansować wyłącznie Krajowy Fundusz Drogowy.

Projekt podwyżki opłaty paliwowej od autogazu resort infrastruktury tłumaczy zaś potrzebą waloryzacji tej opłaty o wskaźnik inflacji.

Ogólny wzrost dochodów z opłaty paliwowej po podwyżce Ministerstwo Infrastruktury szacuje na 2,2 mld zł.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane