• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Diesel tańszy od benzyny? To się skończy...

Diesel tańszy od benzyny? To się skończy...
Foto: TVN CNBC Foto: Urszula Cieslak: Diesel będzie droższy

Na stacjach benzynowych widać lekkie wzrosty cen paliw, ale to dopiero początek. Jak prognozuje analizujące ten rynek Biuro Maklerskie Reflex, niebawem olej napędowy stanie się droższy niż benzyna - i tak zostanie już na dłużej.

Według danych Reflexu, w ubiegłym tygodniu na stacjach benzynowych widać było podwyżki cen i benzyny, i oleju napędowego. Średnie ceny detaliczne wyniosły 4,57 zł za litr benzyny 95 i 4,37 zł za litr oleju napędowego. Stabilne były ceny autogazu: przeciętnie litr kosztował 2,29 zł.

Według analityków biura, w rozpoczynającym się tygodniu należy się spodziewać cen paliw na tym samym poziomie, ale z możliwością niewielkich korekt cen w górę, głównie na stacjach pozostających poza wielkimi sieciami.

Jednak w dłuższym terminie będzie drożał diesel, a jego cena okaże się wyższa niż benzyny. Olej napędowy ma drożeć z powodu zapowiadanych mrozów, oraz... odbicia gospodarczego. Według Reflexu oba te czynniki mocniej wpływają na ceny oleju napędowego niż benzyny.

- Powolna poprawa sytuacji gospodarczej, lekkie wzrosty PKB będą oznaczały, że ponownie ceny diesla będą drożały i to będzie niestety dla nas oznaczało, że ceny oleju napędowego będą niestety bardzo bliskie cen benzyny - mówiła na na antenie TVN CNBC Urszuli Cieślak z Refleksu.

Jak dodała, od nowego roku czeka nas podwyżka podatku VAT, co spowoduje już od pierwszych dni stycznia kilkugroszowe podwyżki cen zarówno benzyny, jak oleju napędowego.

Natomiast w dalszej perspektywie - jaj zdaniem - ceny diesla będą już prawdopodobnie na stałe wyższe, niż ceny benzyny. W 2012 roku wejdzie w życie podwyżka akcyzy. - Dzisiaj dla oleju napędowego jest to minimum europejskie: 302 euro. A będzie 330 euro. Prawdopodobnie nie wejdziemy do strefy euro, wiec będziemy uzależnieni od kursu euro wobec złotego, który oczywiście poznamy dopiero w październiku 2011 roku. I to on będzie decydował, jakie będzie minimum dla podatku akcyzowego na olej napędowy - wskazała Urszula Cieslak w TVN CNBC.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane