• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: OFE

"DGP": Ustawa o OFE znów trafi do Trybunału Konstytucyjnego. RPO: to nieprawda

Czas na wybór: OFE, czy ZUS Odtwórz: Czas na wybór: OFE, czy ZUS
Czas na wybór: OFE, czy ZUS "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz skieruje do Trybunału Konstytucyjnego skargę na ustawę, która pozwoliła na przekazanie połowy aktywów OFE do ZUS – napisał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Biuro RPO zdementowało te informacje. "W Biurze Rzecznika trwają analizy poszczególnych przepisów pod kątem możliwości ich podważenia w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym" - czytamy w komunikacie.

"Rzecznik Praw Obywatelskich nie podjął decyzji o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego kwestionującego konstytucyjność niektórych przepisów ustaw zmieniających zasady funkcjonowania OFE. W Biurze Rzecznika trwają analizy poszczególnych przepisów pod kątem możliwości ich podważenia w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym. W tej sytuacji przedwczesna jest informacja o stanowisku Rzecznika w kwestii konstytucyjności zmian w OFE" - napisał w komunikacie RPO.

"DGP" napisał dzisiaj, że zdaniem prawników z Biura RPO przepisy o umorzeniu części aktywów w OFE i przekazaniu ich do ZUS naruszają zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Duże zmiany

Wskazują, że gdy wprowadzano reformę emerytalną część osób - urodzeni przed końcem 1968 r. - mogła zdecydować i dobrowolnie dołączyć do OFE, a obecnie dokonano znaczących zmian w tym segmencie.

- Chodzi o to, czy państwo bez naruszenia zasady zaufania do państwa i prawa może wycofać się z koncepcji funkcjonowania systemu emerytalnego, do którego część osób przystąpiła dobrowolnie - mówi Lesław Nawacki z Biura RPO.

Prywatne składki

Rzecznik uznał zaś, że nie ma podstaw do skargi o naruszenie przepisów dot. wywłaszczenia i własności. - Wykluczyliśmy możliwość naruszenia przez zmianę konstytucyjnej zasady ochrony własności. To nie była nacjonalizacja, a składki nie są prywatną własnością - wskazuje Nawacki.

Na razie zapadła decyzja kierunkowa, wniosek w ostatecznej postaci ma być gotowy w ciągu kilku tygodni - zapowiedział "DGP".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane