• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Deweloperzy dalej przeceniają mieszkania

Deweloperzy dalej przeceniają mieszkania
Foto: TVN24 Foto: Ceny mieszkań nie muszą być wysokie

- W warszawskim Wilanowie, przy wysokim standardzie, koszt postawienia mkw. dochodził już do 5 tys. zł. Dzisiaj budujemy za 3,7 tys. zł, a sprzedajemy za 7 – 8 tys. zł, o dwa tys. taniej niż "na górce" - mówi "Rzeczpospolitej" Wojciech Ciurzyński, prezes spółki Polnord. I dodaje, że ceny jeszcze spadną.

Zdaniem Wojciecha Ciurzyńskiego na rynku mieszkaniowym jest jeszcze miejsce na 10-procentową obniżkę cen. Zwłaszcza, że wciąż obniżają się koszty budowy jednego metra kwadratowego. Od szczytu hossy spadły one o ok. 20 proc. Tanieją materiały budowlane, robocizna i ziemia pod inwestycje - ta nawet o 40 proc.

- Nowe budynki, które będziemy budowali, będą jeszcze tańsze. Za jakiś czas możemy nawet obserwować sytuację, kiedy ceny w nowych inwestycjach będą niższe niż na rynku wtórnym - mówi Ciurzyński. - Duzi deweloperzy, którzy przeżyli kryzys i mają pieniądze, wygrają. Bo teraz będą mogli budować dużo taniej. W cennikach nowych inwestycji będzie to wkrótce widać - dodaje.

W rękach banków

Ze słów szefa Polnordu wynika też, że główny wpływ na rynek będzie miała postawa banków. Dlatego deweloperzy coraz częściej z nimi współpracują. - Z kilkoma bankami negocjujemy nawet umowy o kredyty hipoteczne, w których częściowo będziemy partycypować. Zdajemy sobie sprawę, że banki muszą podnosić marże. Zatem część marż bierzemy w koszty i klient dostaje atrakcyjną propozycję. Udało się już z Nordeą, negocjujemy z PKO BP - mówi Ciurzyński.

Nie bez znaczenia jest też pomoc rządu. - Doskonale sprawdza się też program "Rodzina na swoim". Deweloperzy, którzy mają mieszkania spełniające wymogi tego programu, nie narzekają na sprzedaż. A ten pomysł wspólnych ofert z bankami daje jeszcze jedno – zachęca banki do śmielszego kredytowania zakupu mieszkań - uważa Ciurzyński.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane