• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Deweloperzy atakują metropolie

Deweloperzy atakują metropolie
Foto: TVN24 Foto: Deweloperzy ostra zabierają się do pracy

Portugalski deweloper Gerium chce zainwestować w polskich metropoliach przynajmniej 350 mln euro. Zmierza budować głównie mieszkania. Natomiast Globe Trade Centre SA i Leszek Czarnecki ozdobią Wrocław dwoma nowoczesnymi biurowcami i apartamentowcami.

Gerium SA Portugal pozyskało do tej pory lokalizacji w Krakowie, w tym teren rekreacyjny Zakrzówka, gdzie zamierza budować m.in. mieszkania.

- Spółka Gerium wspólnie ze swoimi partnerami planuje realizację ambitnych przedsięwzięć w Polsce. Oprócz Krakowa, interesującymi inwestycyjnie miastami są dla nas Poznań, Wrocław i Warszawa – mówi współwłaściciel firmy i prezes zarządu Gerium Polska Development, Jose Eduardo Goncalves Des Reis.

Firma chce w ciągu kilku lat przeznaczyć na inwestycje ponad 350 mln zł, ale kwota ta może wzrosnąć, jeśli Gremium znajdzie teren w Krakowie pod pięciogwiazdkowy hotel.

Polska jest jedynym państwem Unii Europejskiej - poza rodzimą Portugalią - gdzie Gerium zdecydowało się zainwestować, gdyż jak mówi jej prezes "widzi w naszym kraju duży potencjał ekonomiczny i gospodarczy".

Firma Gerium SA Portugal została założona w 1996 roku. Należy do portugalskiej rodziny. Zajmuje się planowaniem i projektowaniem nowych inwestycji, budownictwem oraz turystyką. Do tej pory firma działała na terenie Portugalii i Brazylii.


To jednak nie jedyne plany wielkich inwestycji. Blisko 100 mln euro zainwestuje we Wrocławiu firma deweloperska Globe Trade Centre SA. Pierwszym projektem firmy jest biurowiec w centrum miasta, który zostanie oddany do użytku w kwietniu 2008 roku. Łączna powierzchnia pod wynajem ma wynieść ponad 14 tys. m kw. 12-kondygnacyjny, wysoki na 45 metrów biurowiec Globis stanie przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Swobodnej i będzie kosztował 25 mln euro.

To miejsce ma szansę zmienić się we wrocławskie City, bo niedaleko stanie też Sky Tower, czyli kompleks budynków, z których najwyższy będzie miał 50 pięter i ponad 200 metrów wysokości. Będzie to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Wybuduje go jeden z najbogatszych polskich biznesmenów Leszek Czarnecki.

GTC SA zbuduje też we Wrocławiu biurowego o łącznej powierzchni 32 tys. m kw. Inwestycja powstanie przy ul. Karkonoskiej, która jest trasą wylotową z miasta na autostradę A4. - To będzie kompleks trzech budynków o różnej wysokości, otoczonych zielonymi skwerami. Czekamy na pozwolenie na budowę, pracujemy nad projektem - powiedział prezes Piotr Kroenke. Łączy koszt realizacji kompleksu szacowany jest na 75 mln euro; budynki mają być oddane do użytku w pierwszej połowie 2009 r.

GTC SA jest deweloperem realizującym inwestycje w Europie Środkowowschodniej, w tym m.in. w Rumunii, Serbii, Czechach, Słowacji i na Ukrainie. Akcje GTC weszły w styczniu 2006 r. w skład indeksu GPR 250, skupiającego 250 największych i najbardziej płynnych spółek z sektora nieruchomości na świecie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane