• rozwiń

Deweloperskie marże w dół?

Deweloperskie marże w dół?
Foto: TVN24 Foto: Mieszkanie "pod klucz"?

Nawet o połowę mogą w ciągu najbliższych dwóch lat spaść marże deweloperów - prognozuje "Rzeczpospolita". W poszukiwaniu dodatkowych zysków, firmy deweloperskie coraz częściej biorą się za urządzenie mieszkań.

– Przy projektach teraz oddawanych do użytku, czyli na gruntach kupowanych dwa, trzy lata temu, deweloperzy wciąż wykazują bardzo duże marże na sprzedaży. Sięgają one 30 – 40 proc. Ale już

Przy projektach teraz oddawanych do użytku, czyli na gruntach kupowanych dwa, trzy lata temu, deweloperzy wciąż wykazują bardzo duże marże na sprzedaży. Sięgają one 30 – 40 proc. Ale już z projektów dopiero rozpoczynanych, które zakończą za kilka kwartałów, wskaźnik ten nie powinien przekraczać 15 – 20 proc.

zak z bre banku

z projektów dopiero rozpoczynanych, które zakończą za kilka kwartałów, wskaźnik ten nie powinien przekraczać 15 – 20 proc. – uważa Kacper Żak, analityk spółek deweloperskich DI BRE Bank. Taki wskaźnik odnotowuje się na rynkach stolic zachodnioeuropejskich. I choć sprzedający mieszkania chcą ten moment jak najbardziej odsunąć analitycy są zgodni, że i w Polsce marże deweloperów będą kształtować się na takim poziomie. Zysków trzeba więc będzie szukać gdzie indziej.

Orco Property Group to pierwszy duży deweloper, który na polskim rynku w ogóle zrezygnował ze sprzedaży lokali w tzw. standardzie deweloperskim. To mieszkanie z gołymi ścianami, bez podłóg, drzwi wewnętrznych, itd. Przykład z niego biorą także inni deweloperzy. – Będą sprzedawać coraz więcej takich lokali, bo to sposób na ratowanie kurczących się marż – mówi "Rzeczpospolitej" Żak. W jego opinii, to w zasadzie sprzedawanie dwóch produktów w jednym.

Mieszkanie po swojemu

Badania firmy CB Richard Ellis wskazują, że większość klientów nadal woli kupować mieszkania nieurządzone. Ponad 40 proc. pytanych twierdzi, że chce to zrobić po swojemu. 13 proc. respondentów nad komfort przedkłada niską cenę. – Jeszcze rok, dwa lata temu klienci kupowali lokale istniejące tylko w planach. Teraz coraz więcej klientów oczekuje, że od razu wprowadzi się do mieszkania

Na dobrym wykańczaniu można robić dobry interes. To przyszłość rynku

szanajca

– twierdzi analityk BRE Banku. Jego zdaniem grupa klientów, dla których najważniejszym wyznacznikiem jest cena, będzie zawsze. Nie wolno także zapominać o tych, którzy będą samodzielnie urządzić własne mieszkanie. Wniosek taki, że mieszkania w stanie deweloperskim długo jeszcze będą miały duży udział w rynku, czytamy w "Rz".

"Dobre wykończenie to dobry biznes"

– Przy dzisiejszych warunkach na rynku, czyli intensywniejszej walce o klienta, wykańczanie mieszkań może być dobrym sposobem na jego zdobycie – komentuje Anna Terlecka, ekspert rynku nieruchomości z polskiego oddziału CB Richard Ellis. – Wykończonych mieszkań sprzedaliśmy niewiele, ale będzie ich coraz więcej – przyznaje Jerzy Zdrzałka, prezes J.W. Construction. Ich słowa potwierdza także Jarosław Szanajca z Dom Development. - Na dobrym wykańczaniu można robić dobry interes. To przyszłość rynku - zapewnia.

prm//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane