• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Deweloper musi budować za swoje

Deweloper musi budować za swoje
Foto: TVN24 Foto: 30 mld zł - szacunkowa wartość mieszkań, które nie zostaną wybudowane w 2009 roku

Część polskich deweloperów stanęła przed widmem plajty. Nie mają za co budować - donosi "Puls Biznesu". Tylko w przyszłym roku rynek mieszkaniowy będzie szczuplejszy o 30 mld zł. To szacunkowa wartość lokali, które nie powstaną z powodu restrykcji kredytowych.

Jakie warunki musi spełnić deweloper by otrzymać kredyt? Niełatwe. Jak podaje "Puls Biznesu", kredytowaną inwestycję należy sprzedać średnio w dwudziestu procentach. Wkład własny dewelopera musi oscylować wokół 20 proc. Ponadto banki wymagają zabezpieczenia w postaci hipoteki na 200 proc. kwoty kredytu - czytamy.

— Warunki te oznaczają, że na etapie projektowania finansowania, czyli znacznie przed rozpoczęciem robót, trzeba wylegitymować się przedsprzedażą 20 proc., co w obecnych warunkach jest niewykonalne, bo sprzedają się tylko projekty, których realizacja jest bardzo zaawansowana — tłumaczy prezes jednej z firm deweloperskich Marek Poddany.

Straci cała branża

Oznacza to, że inwestor musi finansować inwestycję wyłącznie ze środków własnych, czyli znacznie ograniczyć skalę działalności.

W 2009 r. należy się liczyć ze wstrzymaniem budowy mieszkań o wartości około 30 mld zł - prognozuje Polski Związek Firm Deweloperskich. Jak tłumaczą analitycy, niekorzystna sytuacja odbije się również na rynku materiałów i usług powiązanych z budownictwem.

W tym roku wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych przez banki może wynieść 65-68 mld zł - szacuje na antenie TVN CNBC Biznes prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Jak szacuje wielkość kredytów w przyszłym roku? - Chcemy, by spadek w przyszłym roku był kilku, a co najwyżej kilkunasto procentowy. To byłby świetny wynik - powiedział. Firmy deweloperskie natomiast szacują ten spadek na blisko 50 proc.

eq ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane